Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Do naszej redakcyjnej skrzynki napływają zapytania: "Witam, może napisalibyście kilka słów o tym, że zwierzęta nie chorują na koronawirusa - tak dla świadomości ludzi i aby uspokoić co niektórych?" Jak faktycznie wygląda zachorowalność wśród zwierząt i czy wiążą się z tym jakieś zagrożenia?

Niestety zdarza się, że ludzie pozbywają się zwierząt, bo boją się koronawirusa. WHO przypomina: Nie ma dowodów, że zwierzęta domowe mogą zostać zarażone! W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej informacji o tym, że ludzie porzucają swoje zwierzęta ze strachu przed koronawirusem.

Pani Paulina Harkot, rozwiała nasze wątpliwości.

Koronawirusy to grupa wirusów, z których wyodrębnia się kilka rodzajów. Nosicielami poszczególnych rodzajów mogą być różne gatunku ssaków lub ptaków.

  • Canine Coronavirus
  • CCoV- koronawirus występujący na całym świecie i dotyczy głównie psów i kotów, człowiek nie jest w stanie się im zainfekować.
  • SARS-COV-2- wywołuje niebezpieczną chorobę Covid-19, która infekuje ludzi na całym świecie. Psy nie są w stanie się nim zarazić. Stan wiedzy naukowców na ten moment mówi, że SARS- COV-2 przenoszony jest na człowieka przez nietoperze, łuskowce oraz węże i pochodzi z Azji Koronawirusy, które powodują niebezpieczną chorobę o której dziś jest tak głośno czyli COVID-19 atakują tylko i wyłącznie ludzi. Co oznacza, że nie jesteśmy w stanie zarazić się nią od naszych zwierząt domowych.

 

Jednakże nasze zwierzęta mogą przenosić te wirusy na opuszkach swoich łap ( tylko wtedy, gdy miały bezpośredni i fizyczny kontakt z osobą zarażoną). Dlatego bardzo ważne jest aby dbać nie tylko o czyste ręce ale i łapki. Łapy psa po miejskim spacerze możemy umyć wodą z szamponem psim. Częściej możemy myć podłogi w domu- wodą z mydłem. Chociaż jest mało prawdopodobne aby zwierzęta miały bezpośredni kontakt fizyczny ( łapkami) z osobą zakażoną. Nie powinno się z psami spacerować w zaludnionych miejscach, raczej udajemy się na spacery do lasu, na łąki, pola, za miasto. Jest inny rodzaj koronawirusa, który atakuje psy i koty, wywołuje on przede wszystkim dolegliwości żołądkowo - jelitowe, biegunki ( psy i koty można szczepić na koronawirus u lekarza weterynarii zabezpieczając je przed chorobą) w przeciwieństwie do wirusa który dotyczy ludzi- ten natomiast wywołuje objawy grypopodobne takie jak:

  • gorączka
  • ból mięśni i stawów
  • osłabienie
  • katar
  • ból gardła
  • problemy z oddychaniem.

Podsumowując - inne koronawirusy infekują nasze zwierzęta domowe a inne nas samych. Człowiek nie może zarazić się od zwierząt domowych wirusem SARS- COV-2 a tym samym chorobą COVID-19


Resko24.pl, fot. obiettiva.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x