Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Przedszkole im. Kubusia Puchatka, Centrum Kultury czy park miejski w Resku, ale także świetlice wiejskie w Siwkowicach i Mołstowie oraz boisko szkolne w Starogardzie – takie inwestycje uwzględnia gminny plan rewitalizacji przestrzeni publicznych w latach 2020-2022. Zmiany będą możliwe dzięki sporemu zastrzykowi eurofunduszy Regionalnego Programu Operacyjnego. Porozumienie przyznające unijną pomoc parafowała w środę, 18 marca 2020 roku członek Zarządu Województwa Anna Bańkowska. Dokumenty przesłane zostały do podpisu do Gminy Resko.

Przedsięwzięcia ujęto w ramach trzech projektów. Dwa przeprowadzi samorząd gminy Resko, jeden reskie Centrum Kultury. Wszystkie kosztować będą 12,5 mln zł. Urząd Marszałkowski – do prac zaplanowanych w najbliższych trzech latach – dołoży ponad 9 mln zł. To unijne środki pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

– Po środki unijne na przywracanie przestrzeniom publicznym dawnego blasku sięgnęło wiele zachodniopomorskich samorządów. Niektóre zaplanowały po kilka przedsięwzięć. To pokazuje wielką potrzebę inwestycji w tym zakresie, dlatego cieszy fakt, że udało się wykorzystać na ten cel fundusze europejskie – mówi członek Zarządu Województwa Anna Bańkowska.

Gmina Resko rewitalizacją obejmie przedszkole miejskie im. Kubusia Puchatka. Modernizacja budynku pozwoli na świadczenie usług w zakresie opieki żłobkowej. Zmieni się obiekt i jego otoczenie, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Powstanie parking, wykonane będzie zadaszenie na wózki dziecięce, pojawi się oświetlenie ekologiczne, zakupione zostanie wyposażenie sal, a instalację centralnego ogrzewania czeka wymiana. To jeden z dwóch projektów finansowanych przez samorząd gminny. Drugi przewiduje budowę sceny i muszli koncertowej w parku miejskim oraz montaż nowego oświetlenia, a także powstanie świetlic wiejskich w Siwkowicach i Mołstwie i utworzenie boiska przyszkolnego w Starogardzie.

Reskie Centrum Kultury przewidziało zaś rozbudowę swojego obiektu o dźwig platformowy i przebudowę pomieszczeń, zakup wyposażenia, montaż ekologicznych pomp ciepła, wymianę oświetlenia, instalację wentylacji z rekuperacją, zagospodarowanie placu przed budynkiem oraz wprowadzenie udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Zmiany pozwolą na poszerzenie oferty kulturalno-edukacyjnej oraz zatrudnienie trzech nowych osób: instruktora rękodzielnictwa, informatyka i bibliotekarza.

Przedsięwzięcia wpisują się w założenia 9 Osi Priorytetowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.3 „Wspieranie rewitalizacji w sferze fizycznej, gospodarczej, i społecznej ubogich społeczności i obszarów miejskich oraz wiejskich”. W perspektywie unijnej 2014-2020, w ramach dwóch przeprowadzonych dotąd naborów wniosków, Urząd Marszałkowski wsparł prawie 100 rewitalizacyjnych inwestycji przyznając beneficjentom pomoc w wysokości ponad 200 mln zł.

Resko24.pl/Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

ania
+14 # ania 2020-03-18 19:53
Panie burmistrzu Centrum Kultury ma panele słoneczne to po co pompy ciepła. Czy to co pan wrzucił na dach Centrum kul.i Salę gimnastyczną szkoły podstawowej 1-3 to bubel i na inne budynki samorządowe pan wie że to nic nie działa a powinno Jak pan wytłumaczy wydatek naszych podatków na coś co nie przyniosło do kasy gminy jednej złotówki a wyłącznie straty z uwagi na przestarzały projekt Teraz zwali pan z dachu 20 ton bo budynek pęka Miała stanąć nowa Przychodnia i nie widzę w pańskim przedsięwzięciu ani słowa a buduje pan jakieś muszle i oświetlenie w parku widać pańskie ograniczenie wyłącznie do centru miasta a na wichrowym tyle do zrobienia a to wielkie osiedle.
Zgłoś administratorowi
Franio
-10 # Franio 2020-03-19 22:05
Co jeszcze może być na tym wielkim osiedlu? Wielka inwestycja sprzed 2 lat już poszła w niepamięć? Marzą się parkingi podziemne, Macdonalds, KFC, aquapark? Wielkie osiedle nie ma swojego przedstawiciela w Radzie Miejskiej? Może trzeba rozliczać osoby, które mają dbać o nasze interesy.
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x