Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiem się koronawirusa wprowadzamy dzisiaj stan epidemii – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał premier, stan epidemii daje nowe prerogatywy i nakłada nowe obowiązki na rząd.

 

- Wprowadzamy stan epidemii, który daje nowe prerogatywy i nakłada na nas nowe obowiązki - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. W związku z tym - dodał - zapadła decyzja o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocy. Wcześniej wszystkie placówki oświatowe w kraju miały być zamknięte do 25 marca.

Morawiecki przekazał też, że zostaną zaostrzone kary za złamanie kwarantanny. Grzywna wzrośnie z pięciu tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych. Wprowadzone będą też "dodatkowe mechanizmy śledzenia tego, czy ludzie przebywają pod adresem, który zadeklarowali".

- Ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie lub życie. Musimy traktować ten temat bardzo poważnie - podkreślił.

Szef rządu zaznaczył, że wprowadzenie stanu epidemii nie oznacza przełożenia terminu wyborów.

Lekcje w szkole zawieszone, ale będzie obowiązek realizowania programu

Jak powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski, nowym rozporządzeniem zostanie wprowadzony obowiązek realizowania podstaw programowych.

„Decydujemy się na przedłużenie ograniczenia działań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych w polskich szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych do Świąt Wielkiej Nocy – będziemy więc kontynuowali te działania, które już się rozpoczęły. One w dużej mierze były działaniami niesystematycznymi. Miały przede wszystkim sprawdzić, czy jest to możliwe do zrobienia i pozwolić uczniom skorzystać z ciekawych materiałów, powtórzyć wiadomości i pozwolić nawiązać kontakt między nauczycielem a uczniem nie w tej tradycyjnej formie, ale poprzez nauczanie online” – powiedział minister.

Jak dodał, rozporządzenie wprowadzi obowiązek realizowania podstaw programowych już od 25 marca tak, aby nauczyciele mogli już w bardziej systematyczny sposób przekazywać wiedzę i kontaktować się ze swoimi uczniami.

„Apelujemy jednocześnie do nauczycieli, aby zważyli na to, jak dużą porcję wiedzy próbują swoim podopiecznym przekazać i żeby pamiętali o tym, że jest to nieco inna forma nauczania niż tradycyjna i że trzeba brać pod uwagę, że ktoś może nie mieć szybkiego łącza albo z jednego komputera może korzystać więcej osób” – powiedział Piontkowski.

Decyzja nie oznacza zmiany terminarza roku szkolnego.

Co oznacza stan epidemii?

Według definicji prawnej stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

Jak powiedział na konferencji z premierem minister zdrowia Łukasz Szumowski, stan epidemii oznacza to, że stosując ustawę o chorobach zakaźnych władze mogą np. wyznaczyć rolę personelu medycznego – ale również innych osób – w zwalczaniu epidemii.

„Będzie można po prostu delegować kogoś do pracy na danym obszarze, żeby powstrzymać tą całą epidemie. Również w tym rozporządzeniu wprowadziliśmy zmiany doprecyzowujące ograniczenia w branży transportowej czy w galeriach handlowych i w przedsiębiorstwach” – dodał.

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x