Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiem się koronawirusa wprowadzamy dzisiaj stan epidemii – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał premier, stan epidemii daje nowe prerogatywy i nakłada nowe obowiązki na rząd.

 

- Wprowadzamy stan epidemii, który daje nowe prerogatywy i nakłada na nas nowe obowiązki - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. W związku z tym - dodał - zapadła decyzja o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocy. Wcześniej wszystkie placówki oświatowe w kraju miały być zamknięte do 25 marca.

Morawiecki przekazał też, że zostaną zaostrzone kary za złamanie kwarantanny. Grzywna wzrośnie z pięciu tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych. Wprowadzone będą też "dodatkowe mechanizmy śledzenia tego, czy ludzie przebywają pod adresem, który zadeklarowali".

- Ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie lub życie. Musimy traktować ten temat bardzo poważnie - podkreślił.

Szef rządu zaznaczył, że wprowadzenie stanu epidemii nie oznacza przełożenia terminu wyborów.

Lekcje w szkole zawieszone, ale będzie obowiązek realizowania programu

Jak powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski, nowym rozporządzeniem zostanie wprowadzony obowiązek realizowania podstaw programowych.

„Decydujemy się na przedłużenie ograniczenia działań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych w polskich szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych do Świąt Wielkiej Nocy – będziemy więc kontynuowali te działania, które już się rozpoczęły. One w dużej mierze były działaniami niesystematycznymi. Miały przede wszystkim sprawdzić, czy jest to możliwe do zrobienia i pozwolić uczniom skorzystać z ciekawych materiałów, powtórzyć wiadomości i pozwolić nawiązać kontakt między nauczycielem a uczniem nie w tej tradycyjnej formie, ale poprzez nauczanie online” – powiedział minister.

Jak dodał, rozporządzenie wprowadzi obowiązek realizowania podstaw programowych już od 25 marca tak, aby nauczyciele mogli już w bardziej systematyczny sposób przekazywać wiedzę i kontaktować się ze swoimi uczniami.

„Apelujemy jednocześnie do nauczycieli, aby zważyli na to, jak dużą porcję wiedzy próbują swoim podopiecznym przekazać i żeby pamiętali o tym, że jest to nieco inna forma nauczania niż tradycyjna i że trzeba brać pod uwagę, że ktoś może nie mieć szybkiego łącza albo z jednego komputera może korzystać więcej osób” – powiedział Piontkowski.

Decyzja nie oznacza zmiany terminarza roku szkolnego.

Co oznacza stan epidemii?

Według definicji prawnej stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

Jak powiedział na konferencji z premierem minister zdrowia Łukasz Szumowski, stan epidemii oznacza to, że stosując ustawę o chorobach zakaźnych władze mogą np. wyznaczyć rolę personelu medycznego – ale również innych osób – w zwalczaniu epidemii.

„Będzie można po prostu delegować kogoś do pracy na danym obszarze, żeby powstrzymać tą całą epidemie. Również w tym rozporządzeniu wprowadziliśmy zmiany doprecyzowujące ograniczenia w branży transportowej czy w galeriach handlowych i w przedsiębiorstwach” – dodał.

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x