Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Pierwszy dzień wiosny 2020. W związku z szalejącą w Polsce i na świecie epidemią władze państwa, miast, służby mundurowe, lekarze i specjaliści zalecają wszystkim, by pozostać w domach. Niestety nadal są osoby które za nic mają sobie apele czy nakaz kwarantanny. Do naszej redakcyjnej skrzynki napływają informacje o tym, jak mieszkańcy naszej gminy (często dzieci i młodzież) gromadzą się w różnych miejscach łamiąc wszelkie apele i komunikaty.

W normalnych warunkach, pierwszy dzień wiosny byłby doskonałą okazją do celebracji, topienia marzanny i pożegnania zimy. Niestety! Zdrowy rozsądek nakazuje pozostanie w domu w obliczu panującej epidemii koronawirusa. Dziś, 21 marca 2020, obchodzimy również "Dzień Wagarowicza". Co prawda wypadł on w sobotę, jednak w obliczu zamkniętych placówek oświatowych, wagary i tak spędzamy w domu. Warto podejść do tematu odpowiedzialnie i przestrzegać zaleceń Ministerstwa Zdrowia dotyczących domowej kwarantanny, mającej na celu wyhamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W województwie zachodniopomorskim jest obecnie (21 marca) 10 osób zarażonych koronawirusem, ponad 1255 osób objętych kwarantanną, a ponad 1444 nadzorem epidemiologicznym. W całym kraju potwierdzono do dzisiaj 452 zakażenia wirusem. Od kilku dni policjanci na bieżąco sprawdzają osoby, którym nakazano nie wychodzić z domu, utrzymując kwarantannę, takie kontrole również są prowadzone na terenie gminy Resko. Niestety, tak w Polsce, jak i w naszym województwie wciąż dochodzi do jej łamania. 

W piątek, 20 marca premier Mateusz Morawiecki ogłosił stan epidemii. Oznacza to, że zagrożenie nie zatrzymało się, wręcz przeciwnie, należy liczyć się ze znacznym wzrostem liczby potwierdzonych zakażeń i osób, które są mocno na to zagrożenie narażone.

#zostańwdomu

Dlatego apelujemy o powrót do hasła #zostańwdomu. Sobota i niedziela stwarzają pewną pokusę do ograniczenia „kwarantanny społecznej”. Apelujemy szczególnie do dzieci i młodzieży, ale również ich rodziców, aby ograniczać wyjścia z domu i unikać zgromadzeń. Od tego zależy sukces w postaci ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jest to niezwykle ważne. Nie ryzykujmy, możemy być nosicielami, roznosząc zakażenie bądź możemy narazić się na taką sytuację.

Już wcześniej publikowaliśmy informacje o ograniczeniu lub zmianie harmonogramu pracy urzędów i instytucji, m.in. Urzędu Miejskiego oraz Centrum Usług Społecznych. Takie ograniczenia pojawiają się w aptekach, sklepach, stacjach paliw, ale również w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Resku. Druhowie będą się gromadzić tylko i wyłącznie na czas alarmów i działań ratowniczych, w innym przypadku przebywanie w remizie jest zabronione.

Apele do mieszkańców miast

W wielu miastach w Polsce Policja oraz Straż Miejska apeluje do mieszkańców o pozostanie w domach. Chodzi o stosowanie się do zasad bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem epidemicznym. Otrzymaliśmy nagranie wykonane na jednym z osiedli w Koszalinie. 

W wielu miastach w Polsce Straż Miejska i Policja apeluje do mieszkańców o pozostanie w domach. Czy w Resku stosujemy...

Opublikowany przez Resko24.pl - Niezależny portal informacyjny Sobota, 21 marca 2020

Resko w pierwszym dniu wiosny 2020

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x