Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Od kilku dni trwa spór prawny, czy Poczta Polska powinna otrzymać nasze dane. Wiąże się to z forsowaniem przez rząd przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja w systemie korespondencyjnym. Poczta Polska przesłała do gmin wniosek o udostępnienie danych adresowych wyborców. Jeszcze wczoraj Arkadiusz Czerwiński, burmistrz Reska nie podjął ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Samorządy w większości odmówiły przekazania list wyborczych. Uzasadniały to zarówno brakiem jakiegokolwiek podpisu pod pismem, jak i też podstawy prawnej. Poczta Polska ponowiła wniosek w piątek. Samorządy nadal nie chcą przekazać adresów. We wczorajszej rozmowie telefonicznej, Arkadiusz Czerwiński, burmistrz Reska poinformował nas, że nadal trwa analiza prawna, czy w ogóle dane wyborców można przekazać Poczcie Polskiej zgodnie z obowiązującym prawem.

 

Departament Zarządzania Systemami Ministerstwa Cyfryzacji wydał 22 kwietnia dane z bazy PESEL Poczcie Polskiej - poinformowała stacja TVN24. Poczta otrzymała dane na podstawie tzw. ustawy Covid. Nie oznacza to jednak, że zakończyła się walka o listy wyborców z gmin. Tylko one mają bowiem pełne dane. Dzisiaj mamy się dowiedzieć, jaka decyzja zostanie podjęta w gminie Resko.

Przypominamy, że przyjęta przez Sejm ustawa dotycząca przeprowadzenia wyborów na Prezydenta RP w 2020 w związku z pandemią koronawirusa trafiła do Senatu. W tej chwili jest tam procedowana. To wg niej samorządy mają przekazać dane Poczcie w dniu wejścia jej w życie. W tej chwili nie ma więc podstawy prawnej do tego.

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x