Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

W nocy z 24 na 25 października zmieniamy czas na zimowy.  Zmiana czasu nastąpi w nocy z soboty na niedzielę. Wskazówki zegarów należy przestawić z godziny 3 na 2 w nocy. To oznacza, że będziemy spali godzinę dłużej.

Przestawianie zegarów w zależności od pory roku rozpoczęli ponad 100 lat temu (w 1916 roku) Niemcy, w ten sposób chcieli oszczędzać energię elektryczną. W Polsce pierwsze wielkie przestawianie zegarów odbyło się w okresie międzywojennym. Dziś czas zmieniany jest na terenie całej Unii Europejskiej w tym samym dniu.

Od wielu lat trwają dyskusje na temat rzeczywistej opłacalności stosowania czasu letniego i to czy faktycznie powoduje więcej korzyści niż strat. Te ostatnie są związane z negatywnymi skutkami zmiany czasu dla ludzkich organizmów - nawet godzinne przestawienie dla osób o ustabilizowanym trybie życia jest trudne i potrzebują oni kilku dni, by dostosować swój zegar biologiczny do nowych warunków – analogicznie jak przy podróżach między strefami czasowymi, chociaż w mniejszym zakresie. Polacy nie chcą zmiany czasu. 66 proc. ankietowanych w panelu Ariadna opowiada się za rezygnacją ze zmiany czasu, a zaledwie 14 proc. chciałoby nadal przestawiać zegarki.

Zmiana czasu na zimowy wymusza godzinne postoje środków komunikacji, zaś podczas odwrotnego procesu wszystkie autobusy, pociągi oraz samoloty stają się automatycznie opóźnione o godzinę. Niektóre osoby pracujące w ostatni weekend października muszą się liczyć także z tym, że spędzą w pracy czas o godzinę dłuższy.

 

Dłuższy czas pracy pracowników pracujących w nocy z 24 na 25 października

Osoby pracujące tej nocy będą pracowały godzinę dłużej. Jak w ich przypadku wyliczyć wysokość wynagrodzenia? Pracownicy, którzy tą noc spędzą w pracy, przepracują na stanowiskach dziewięć zamiast ośmiu godzin pracy. Za przepracowany nocny czas należy im się zarówno standardowy dodatek za pracę w nocy, jak i dodatek za pracę nadliczbową.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Pracując zatem 9 godzin, pracownikowi za ostatnią godzinę przysługuje nie tylko samo wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, lecz również dodatek za pracę w nocy.

Do kiedy będzie nas obowiązywała zmiana czasu?

Według wstępnych założeń, ostatnia zmiana czasu w Polsce miałaby nastąpić w marcu 2021. Na razie jednak zarówno Parlament Europejski, jak i rząd polski nie podjął decydujących zmian w prawie, które wskazywałby na to, że w przyszłym roku przesuwanie wskazówek zegara przejdzie ostatecznie do historii.

Do czasu letniego wrócimy w ostatnią niedzielę marca. Kolejna zmiana czeka nas 28 marca 2021 roku. Wskazówki zegara przesuniemy wówczas z godziny 2 na 3.

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Qwertyuiop
0 # Qwertyuiop 2020-10-25 08:05
Bez względu na to, jaki mamy czas, kościół i tak nie pozwoli pospać. Przed piorunem byli chyba ciszej...
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x