Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Po naszej wczorajszej publikacji, a właściwie wołaniu o pomoc, dziś od godzin porannych nad jeziorem Stara Dobrzyca interweniowały służby ratownicze. Podjęto próbę zebrania podejrzanej substancji, ale nie udało się jeszcze określić z czym tak naprawdę ratownicy mieli styczność.

- Działania ratownicze zaczęły się dziś o godz. 8.30, otrzymaliśmy zawiadomienie, że na wodzie jest widoczna nieznana substancja. Do akcji skierowano zastęp z JRG w Łobzie oraz druhów z OSP Resko wraz z łodzią. Działania polegały na zebraniu nieznanej substancji z powierzchni jeziora. Do wody weszli odpowiednio zabezpieczeni strażacy, którzy rozpoczęli zbieranie wspomnianej substancji. Wszystko zapakowano do beczek i przetransportowano do oczyszczalni ścieków w Resku w celu dalszej neutralizacji. Wstępna hipoteza mówi o tym, że może to być farba która spłynęła z pomostów i osadziła się na powierzchni wody. Jednak w tej kwestii jeszcze nie ma żadnej pewności, dalsze postępowanie leży w gestii policji. Działania straży pożarnej zostały zakończone około godz. 10.58 - poinformował nas mł. kpt. mgr inż. Grzegorz Paluch, Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łobzie.

Oprócz straży pożarnej, na miejscu interweniowała policja oraz osoby odpowiedzialne za ochronę środowiska. Poprosiliśmy policję o stanowisko dotyczące tego zdarzenia, otrzymaliśmy krótką odpowiedź.

- W dniu dzisiejszym, policjanci zabezpieczali miejsce rozlania się substancji na jeziorze Stara Dobrzyca. W wyniku podjętych działań, nie stwierdzono by doszło do umyślnego popełnienia wykroczenia bądź przestępstwa, a także nie potwierdzono by substancja ta miała negatywny wpływ na środowisko - poinformowała nas mł asp. Katarzyna Krzyżaniak, Oficer Prasowy KPP Łobez.

Informacje które udało nam się dzisiaj zebrać brzmią dość optymistycznie, jednak nadal pozostaje wiele niewiadomych w tej sprawie. Nikt jednoznacznie nie określił z czym tak naprawdę mieliśy do czynienia i w jakich okolicznościach doszło do tego skażenia. Patrząc na zdjęcia z wczoraj, niewiadoma substancja wcale nie wygląda tak niewinnie i obojętnie dla środowiska.

Warto dodać, że akwen wodny w Starej Dobrzycy jest własnością gminy Resko, został użyczony Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu koło "Łosoś" w Resku. Jak nas poinformował Arkadiusz Czerwiński, burmistrz Reska, w ostatnim czasie nikt tam nie malował pomostów. Ostatnie prace były prowadzone kilka miesięcy temu, farby użyte do konserwacji pomostów były zgodne z dokumentacją projektową, czyli odpowiednie do takich zastosowań.

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x