Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Po naszej wczorajszej publikacji, a właściwie wołaniu o pomoc, dziś od godzin porannych nad jeziorem Stara Dobrzyca interweniowały służby ratownicze. Podjęto próbę zebrania podejrzanej substancji, ale nie udało się jeszcze określić z czym tak naprawdę ratownicy mieli styczność.

- Działania ratownicze zaczęły się dziś o godz. 8.30, otrzymaliśmy zawiadomienie, że na wodzie jest widoczna nieznana substancja. Do akcji skierowano zastęp z JRG w Łobzie oraz druhów z OSP Resko wraz z łodzią. Działania polegały na zebraniu nieznanej substancji z powierzchni jeziora. Do wody weszli odpowiednio zabezpieczeni strażacy, którzy rozpoczęli zbieranie wspomnianej substancji. Wszystko zapakowano do beczek i przetransportowano do oczyszczalni ścieków w Resku w celu dalszej neutralizacji. Wstępna hipoteza mówi o tym, że może to być farba która spłynęła z pomostów i osadziła się na powierzchni wody. Jednak w tej kwestii jeszcze nie ma żadnej pewności, dalsze postępowanie leży w gestii policji. Działania straży pożarnej zostały zakończone około godz. 10.58 - poinformował nas mł. kpt. mgr inż. Grzegorz Paluch, Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łobzie.

Oprócz straży pożarnej, na miejscu interweniowała policja oraz osoby odpowiedzialne za ochronę środowiska. Poprosiliśmy policję o stanowisko dotyczące tego zdarzenia, otrzymaliśmy krótką odpowiedź.

- W dniu dzisiejszym, policjanci zabezpieczali miejsce rozlania się substancji na jeziorze Stara Dobrzyca. W wyniku podjętych działań, nie stwierdzono by doszło do umyślnego popełnienia wykroczenia bądź przestępstwa, a także nie potwierdzono by substancja ta miała negatywny wpływ na środowisko - poinformowała nas mł asp. Katarzyna Krzyżaniak, Oficer Prasowy KPP Łobez.

Informacje które udało nam się dzisiaj zebrać brzmią dość optymistycznie, jednak nadal pozostaje wiele niewiadomych w tej sprawie. Nikt jednoznacznie nie określił z czym tak naprawdę mieliśy do czynienia i w jakich okolicznościach doszło do tego skażenia. Patrząc na zdjęcia z wczoraj, niewiadoma substancja wcale nie wygląda tak niewinnie i obojętnie dla środowiska.

Warto dodać, że akwen wodny w Starej Dobrzycy jest własnością gminy Resko, został użyczony Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu koło "Łosoś" w Resku. Jak nas poinformował Arkadiusz Czerwiński, burmistrz Reska, w ostatnim czasie nikt tam nie malował pomostów. Ostatnie prace były prowadzone kilka miesięcy temu, farby użyte do konserwacji pomostów były zgodne z dokumentacją projektową, czyli odpowiednie do takich zastosowań.

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x