Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Rys Lososnica 01Prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na trasie Resko – Łosośnica oraz na drodze brukowej prowadzącej przez las do Mołdawina.

Dzięki czujności i zaalarmowaniu przez jednego z kierowców, leśniczemu leśnictwa Łosośnica udało się sfilmować nocą parę rysi, które odnalazły się po długich samotnych wędrówkach w lasach Nadleśnictwa Resko.

Na nagraniu rysie pokazały się z tej łagodnej, wręcz leniwej strony nie bardzo bojąc się obiektywu i człowieka. Jeden z nich leżąc na drodze nie za bardzo chciał ustąpić jadącemu pojazdowi.

Pomimo takich bliskich spotkań nie należy zapominać, że to dzikie i drapieżne zwierzęta! Zachowajmy więc rozsądek podczas ich fotografowania.

Teraz rysie marcują. Poza okresem godowym rysie prowadzą samotniczy tryb życia. Polują przede wszystkim w nocy, dzień zaś spędzają głównie na wypoczywaniu w kryjówce. W trakcie poszukiwania jedzenia przemierzają wiele kilometrów w czasie jednej nocy. Rysie zajmują bardzo rozległe terytoria, o które konkurują zarówno samice, jak i samce.

 

Podczas ostatnich śniegów miejscowy leśniczy napotykał na liczne tropy rysi. Potwierdza to fakt, że rysie zagościły w tutejszych lasach na dłużej.

Skąd się u nas wzięły te piękne dzikie koty? Od 2019 roku rozpoczęto reintrodukcję rysiów w ramach projektu „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski”. Stąd te „dziwne obroże” na ich szyjach, które wyposażone są w nadajniki GPS, aby można było śledzić trasy migracji poszczególnych osobników.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod następującym adresem: http://www.rysie.org

Nadleśnictwo Resko

Nocne ujęcia wykonał leśniczy Medard Bajlak

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x