Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

"UKRYTE DZIEDZICTWO" to ogólnopolska kampania archeologiczna poruszająca temat polskiego dziedzictwa narodowego ukrytego w ziemi i pracy archeologów, a także promocja tych działań w społeczeństwie.

Projekt edukacyjny „Ukryte dziedzictwo. Co kryje polska ziemia?” realizowany w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” skierowany jest do szkół, instytucji i organizacji pozarządowych działających na rzecz dzieci i młodzieży. Organizatorem kampanii jest Fundacja Archeologiczna ARCHEO oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie, a swoim patronatem objęło ją Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Przygotowane dla nauczycieli materiały do realizacji zajęć mają kształtować wśród młodych odbiorców świadomość obywatelską oraz właściwy model postawy w zakresie ochrony i zachowania polskiego dziedzictwa archeologicznego. W projekcie wzięła udział klasa 3b. Lekcja odbyła się zdalnie. Dzieci poszukały w domu przedmiotów, różnych rzeczy, które są pamiątką rodzinną, czy zostały znalezione w różnych okolicznościach, czasem wykopane z ziemi, a stanowią pewien materiał do badań historycznych.

 

Takie badania dzieci wykonywały same. Pewnych informacji musiały szukać podczas rozmów z rodziną czy przeszukując internet i inne źródła informacji. Zadaniem dziecka było zaprezentować dany przedmiot czy dokument i uzupełnić kartę opisującą zabytek archeologiczny. Zadanie to, a także film dołączony do materiałów na zajęcia, dało dzieciom namiastkę pracy archeologa, co wpisało się w działania szkoły w zakresie zawodoznawstwa. Naśladując pracę archeologa, trzeba było przedmiot opisać, narysować, zważyć, zmierzyć i zaprezentować innym. Dzieci były bardzo zainteresowane i podekscytowane wykonaniem pracy i nauczyły się, jak cennym historycznie może być przedmiot, który został znaleziony, odkryty, zachowany w rodzinie jako pamiątka.

Renata Roszyk, wych. kl. 3b

Resko24.pl/SP Resko

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x