Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Każdy doskonale pamięta, że 8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet, ale już zdecydowanie mniej osób zdaje sobie sprawę, że panowie mają podobne święto. 10 marca obchodzony jest bowiem Dzień Mężczyzn.

Prawie co trzecia Polka i co piąty Polak przyznają, że o Dniu Mężczyzn nigdy nie słyszeli. Czas to zmienić!

Według najbardziej popularnych odniesień, dzisiejsze święto nawiązuje do obchodzonego w tym dniu w Kościele Katolickim wspomnienia 40 Świętych Męczenników z Sebasty. Byli to rzymscy legioniści, którzy w 320 roku zostali skazani na śmierć za wiarę, gdy odmówili złożenia hołdu pogańskim bożkom. Ich pamięć czci się również w Cerkwi Prawosławnej, choć zgodnie z obowiązującym w niej kalendarzem juliańskim – trzynaście dni później.

Dzień Mężczyzn korzeniami sięga 1992 roku, ale nie zyskał wówczas specjalnej popularności. Tradycja przyjęła się chyba wyłącznie na Malcie, gdzie święto to weszło do kalendarza od 1994 roku. O jego uznanie w 1999 roku postanowił powalczyć Trynidad i Tobago.

 

Obchodzenie Dnia Mężczyzn postulowane jest także w Polsce. Co ciekawe, w odróżnieniu od reszty świata, w naszym kraju miał by być on obchodzony nie 19 listopada, ale 10 marca. Datę tę wybrano, gdyż właśnie 10 marca przypada wspomnienie Czterdziestu męczenników z Sebasty - rzymskich legionistów skazanych w 320 roku na śmierć za odmowę wyrzeczenia się chrześcijaństwa.

Obecnie Dzień Mężczyzn nie jest w naszym kraju szczególnie popularny, zdecydowanie przegrywa z przypadającym na 30 września - Dniem Chłopaka.


Panowie!

Wszelkiej pomyślności, pogody ducha, uśmiechu, cierpliwości

oraz spełnienia wszystkich marzeń.

Życzy Redakcja Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x