Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Pozar traw Lososnica 02W ostatnich dniach przyłączyliśmy się do apelu Nadleśnictwa Resko, który dotyczył prewencji przeciwpożarowej. Dziś zastępy straży pożarnej gasiły pożar traw, przy drodze Łosośnica - Łosośniczka.

Wspomniany apel, dotyczył również problemu związanego z celowym wypalaniem traw.

Za większość pożarów odpowiedzialny jest człowiek, który umyślnie lub dla zabawy podpala nieużytki. Wiele osób nie wie jednak, że prędkość rozprzestrzeniania się ognia może wynieść nawet ponad 20 km/h. Wypalanie traw to także ogromne zagrożenie dla lasów. Niejednokrotnie pożar rozprzestrzenia się na obszary leśne, niszcząc stare drzewostany lub młodniki.

Nadal istnieje przekonanie, że wypalanie traw spowoduje szybszy wzrost roślinności. Nic bardziej błędnego... Wysoka temperatura powoduje degradację gleby, natomiast spalenie wierzchniej warstwy gleby pociąga za sobą obniżenie jej wartości użytkowej nawet na kilka lat.

Do dzisiejszego pożaru skierowano 3 zastępy straży pożarnej z OSP Resko, OSP Łosośnica i JRG Łobez. Sytuacja została bardzo szybko opanowana i nie doszło do niekontrolowanego rozprzestrzenienia się ognia.

Przypominamy! Za wypalanie nieużytków grozi kara grzywny nawet do 5000 złotych, a w przypadku spowodowania zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób lub dużych strat materialnych, kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x