Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Swieto flagi Konstytucja 3 Maja 072 Maja to Dzień Flagi, święto wprowadzone zostało do kalendarza w 2004 r. na pamiątkę wydarzenia, jakim było wywieszenie polskiej flagi podczas walk o Berlin na 67-metrowej Kolumnie Zwycięstwa w dowód zwycięstwa nad Niemcami.

Zwykle tego dnia organizowane są różnego rodzaju akcje oraz manifestacje. Zapraszamy do włączenia się do akcji #mojaflaga organizowanej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja. Włączmy się w akcję niepodległa. Zachęcamy do sfotografowania swojej flagi i podzielnia się zdjęciem!

Natomiast 3 maja jest świętem państwowym. Tego dnia w 1791 r. uchwalono Konstytucję, pierwszą w Europie, a zarazem drugą na świecie. O tych wydarzeniach przypomina obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791” obecnie znajdujący się na Zamku Królewskim w Warszawie. Zajrzyjcie do filmiku edukacyjnego z serii „Ożywione obrazy”, który w ciekawy sposób przedstawia to wielkoformatowe płótno. Na szczególną uwagę zasługują szczegóły, skrywające w sobie całą skarbnicę wiedzy na temat tego niezwykle ważnego wydarzenia.

Święto Konstytucji 3 Maja ogłoszone zostało w dwa dni po jej uchwaleniu, czyli 5 maja 1791 r. Pierwsze obchody odbyły się rok później. W czasie zaborów święto to było zakazane. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. 3 maja znów stał się świętem narodowym i był nim do 1946 r., Od tego czasu władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. W 1951 r. święto zostało oficjalnie zniesione. Po raz kolejny Święto Konstytucji 3 Maja zostało przywrócone w 1990 r. i jest dniem wolnym od pracy. W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r.

Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja, obejrzyj materiał Resko24.pl:


Po raz kolejny zapraszamy do włączenia się do akcji #mojaflaga organizowanej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja. Zachęcamy do sfotografowania swojej flagi i podzielania się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/2-maja-wywies-flage/ 

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x