Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Swieto flagi Konstytucja 3 Maja 072 Maja to Dzień Flagi, święto wprowadzone zostało do kalendarza w 2004 r. na pamiątkę wydarzenia, jakim było wywieszenie polskiej flagi podczas walk o Berlin na 67-metrowej Kolumnie Zwycięstwa w dowód zwycięstwa nad Niemcami.

Zwykle tego dnia organizowane są różnego rodzaju akcje oraz manifestacje. Zapraszamy do włączenia się do akcji #mojaflaga organizowanej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja. Włączmy się w akcję niepodległa. Zachęcamy do sfotografowania swojej flagi i podzielnia się zdjęciem!

Natomiast 3 maja jest świętem państwowym. Tego dnia w 1791 r. uchwalono Konstytucję, pierwszą w Europie, a zarazem drugą na świecie. O tych wydarzeniach przypomina obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791” obecnie znajdujący się na Zamku Królewskim w Warszawie. Zajrzyjcie do filmiku edukacyjnego z serii „Ożywione obrazy”, który w ciekawy sposób przedstawia to wielkoformatowe płótno. Na szczególną uwagę zasługują szczegóły, skrywające w sobie całą skarbnicę wiedzy na temat tego niezwykle ważnego wydarzenia.

Święto Konstytucji 3 Maja ogłoszone zostało w dwa dni po jej uchwaleniu, czyli 5 maja 1791 r. Pierwsze obchody odbyły się rok później. W czasie zaborów święto to było zakazane. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. 3 maja znów stał się świętem narodowym i był nim do 1946 r., Od tego czasu władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. W 1951 r. święto zostało oficjalnie zniesione. Po raz kolejny Święto Konstytucji 3 Maja zostało przywrócone w 1990 r. i jest dniem wolnym od pracy. W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r.

Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja, obejrzyj materiał Resko24.pl:


Po raz kolejny zapraszamy do włączenia się do akcji #mojaflaga organizowanej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja. Zachęcamy do sfotografowania swojej flagi i podzielania się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/2-maja-wywies-flage/ 

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x