Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

29 lipca br. delegacja samorządu gminnego w osobach Burmistrz Reska Arkadiusz Czerwiński oraz pracownik Urzędu Miejskiego w Resku Mariola Słodkowska uczcili rocznicę śmierci kombatanta por. Jana Muszyńskiego.

Pan Jan Muszyński był znaną i szanowaną postacią w naszym miasteczku i jednym z najstarszych mieszkańców Reska. 29 maja 2013 roku uchwałą nr XXX/216/13 Rady Miejskiej w Resku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Resko. Tytuł "Honorowego Obywatela Gminy Resko" jest wyrazem wielkiego szacunku i najwyższego uznania dla obywateli, którzy swoje serce i pracę włożyli w propagowanie, promowanie oraz upowszechnianie wartości humanistycznych i kultury lokalnej.

Pan Jan Muszyński swoje najpiękniejsze lata młodości spędził przechodząc cały szlak bojowy z I Armią Wojska Polskiego. Był uczestnikiem bitwy o Warszawę, brał udział w przełamaniu Wału Pomorskiego, walczył na ulicach Gryfic, brał udział w forsowaniu Odry oraz w bitwie o Berlin. Po zakończeniu działań wojennych razem z 3 Pułkiem Ułanów został zakwaterowany w miejscowości Iglice. Jego pułk brał udział w zagospodarowaniu tutejszych terenów rolnych.

Po demobilizacji osiedlił się w Gryficach. Do Reska przyjechał w 1957 roku, założył zakład stolarski, w którym wyszkolił wielu uczniów w zawodzie stolarza. Przepracował 75 lat, a w zakładzie stolarskim w Resku 55 lat. Wiele lat pracował społecznie w Cechu Rzemiosł Różnych w Łobzie. Przez szereg lat był radnym miasta Reska. Od ponad 30 lat działał w kole kombatantów w Resku. Swoją obecnością uświetniał uroczystości państwowe i wojskowe dając tym samym wyraz, że patriotyzm jest bezinteresownym działaniem na rzecz Ojczyzny, podejmowanym w różnych warunkach, zarówno w czasach wojny, jak i również w czasach pokoju, jako rzetelna codzienna praca oraz obowiązki życia społecznego.

Był wyjątkowym mieszkańcem Reska, dzięki któremu pamiętamy o zachowaniu narodowej tożsamości, o tradycji, historii, kulturze jak i o dokonaniach społecznych. Pan Jan Muszyński za swoje działania został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, wojskowymi i resortowymi.

muszynski2

Resko24.pl/Materiały prasowe Urząd Miejski w Resku

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x