Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Sprzatanie Stara Dobrzyca 2021 33Dziś (03.10.2021r.) nad jeziorem w Starej Dobrzycy odbyło się wielkie sprzątanie. Zebrano kilkadziesiąt kilogramów różnych odpadów, które zaległy na brzegach jeziora oraz w wodzie.

Porządkowanie jeziora zorganizowali członkowie PZW "Łosoś" z Reska. Ta spontaniczna akcja na pewno przysłuży się poprawie sytuacji nad akwenem Stara Dobrzycy. Wśród śmieci znalazły się głównie tworzywa sztuczne, ale również metale. Jezioro w Starej Dobrzycy w ostatnim czasie wzbudza sporo kontrowersji.

Jak wiadomo, od kilku lat obserwujemy drastyczny spadek poziomu wody w tym pięknym akwenie wodnym. Jezioro nie ma naturalnego dopływu wody, te które kiedyś istniało, zostało zasypane. W zatrważającym tempie jezioro wysycha. Może się okazać, że nasza lokalna oaza wypoczynku, w najbliższych latach zatraci swój urok.

Dzisiejsza akcja na pewno przyczyni się do poprawy wizerunku, jednak bez kluczowych decyzji może okazać, że jezioro ulegnie nieodwracalnej degradacji.

Resko24.pl, fot. Józef Szczęsny

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Mały Jan
+2 # Mały Jan 2021-10-04 21:50
Drodzy Państwo - Jezioro Dobrzyca jest zasilane głównie wodami opadowymi... nie ma żadnego dopływu w formie cieku i nie miało nigdy. Był za to odpływ do Mołstowej, który obecnie znajduje się powyżej lustra jeziora (nikt go nie zasypał).

Przyczyną jest spadek ilości opadów - niegdyś w Resku padało rocznie ponad 720 mm deszczu. Obecnie 650-660 mm. Choć był też rok poniżej 600. (różnica 100 mm rocznie dla około 300 ha gruntu przylegającego do jeziora to około 0,3 km3 wody rocznie mniej... co w przeliczeniu na taflę jeziora daje 1 m wody - tyle ubywa w półtora roku i od 2017/2018 właśnie około 2 m ubyło).
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x