Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It
  • Gen gaz 01Informacje o kolosalnych podwyżkach otrzymaliśmy od naszych Czytelników. Do swoich odbiorców spółka G.EN Gaz wysłała powiadomienia o nowych taryfach obowiązujących od 1 października 2021 roku. Wynika z nich, że ceny gazu wzrastają; dla indywidualnych odbiorców – o nawet 170 procent, dla firm – do 270 procent. Należy tutaj wyraźnie zaznaczyć, że te podwyżki dotyczą również mieszkańców gminy Resko. To liczby, które szokują.

Tymczasem o sprawie drakońskich podwyżek robi się coraz głośniej – aż 80 gmin z całej Polski zostało dotkniętych ogromnymi podwyżkami. Samorządy, również z naszego regionu, apelują do władz państwa o interwencje w tej sprawie.

- Dotąd płaciłem za m3 gazu 92 gr, po podwyżkach za ten sam gaz płacę 1,96 gr. Dodam, że od kilku lat ogrzewam się gazem, teraz po prostu nie będzie mnie na to stać, bardzo żałuję, że zlikwidowałem swój stary piec i zainwestowałem w gaz - komentuje Pan Eugeniusz mieszkaniec Reska.

 Warto dodać, że w przypadku gminy Resko, nie mamy żadnych alternatyw, aby zmienić dostawcę gazu. W innych rejonach kraju można skorzystać z oferty PGiNG, gdzie ostanie podwyżki cen gazu sięgnęły niespełna 8%.

 

Zdaniem firmy G.EN Gaz Energia wzrost cen gazu ma wynikać głównie z większego niż w ostatnich latach zapotrzebowania na gaz w Europie i świecie, co jest spowodowane niższymi temperaturami, które wystąpiły zimą i wiosną tego roku. A także wyższym popytem przemysłowym w okresie po COVID-19, zwłaszcza produkcji energii elektrycznej w Europie oraz z poziomu dostaw gazu w ubiegłych latach.

W międzyczasie, jako Redakcja Resko.24.pl wystosowaliśmy zapytanie do Spółka G.EN Gaz Energia i otrzymaliśmy odpowiedź: 

Wprowadzenie zmian cen w obowiązującej Taryfie i Cenniku podyktowane jest znacznym wzrostem cen gazu ziemnego w ciągu ostatnich 12 miesięcy jakie ma miejsce w Europie i na świecie, w tym również na polskiej Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie. Spółka G.EN Gaz Energia musiała zakupić paliwo gazowe po nowych cenach rynkowych, co przełożyło się na wzrost cen u klientów. Podwyżka dotyczy wszystkich grup odbiorców, we wszystkich grupach taryfowych i została zatwierdzona Decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jednocześnie informujemy, że Spółka prowadzi dialog z przedstawicielami gmin, które się do nas zgłosiły, w celu znalezienia rozwiązań, które mogą pomóc mieszkańcom gmin, dotkniętych obecną sytuacją rynkową. Spółka G.EN nie jest właścicielem źródeł, z których wydobywany jest gaz oraz nie ma możliwości zakupu gazu zaazotowanego od innego wydobywcy.

Głównym składnikiem ceny jaką odbiorcy płacą za paliwo gazowe jest koszt zakupu paliwa gazowego przez Spółkę. Na ostateczną cenę paliwa gazowego składają się:
• około 95% to koszt zakupu paliwa gazowego
• około 5% to pozostałe koszty w tym koszty zakupu świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów)

Ceny dominującego dostawcy gazu u w Polsce, według Cennika nr 6 dla odbiorców biznesowych, w przypadku gazu wysokometanowego, wynoszą średnio 29 gr/kWh, a te proponowane w cennikach przez G.EN. Gaz Energia 23 gr/kWh. Wzrost cen paliwa gazowego wynika głównie z większego zapotrzebowania na gaz w Europie i na świecie, co ma związek z niższymi temperaturami, zwiększonym popytem przemysłowym w okresie po pandemii, oraz produkcją energii elektrycznej w Europie. Stale obserwujemy sytuację na rynkach giełdowych i liczymy na szybkie odwrócenie się trendu zwyżkowego oraz powrót do stawek, które będą bardziej atrakcyjne dla naszych Klientów.

Poniżej przedstawiamy wykres obrazujący notowania na Towarowej Giełdzie Energii.

gengaz1

Zespół Komunikacji
G.EN. Gaz Energia

Komunikat wystosowany przez Urząd Miejski w Resku 

- Jesteśmy cały czas w kontakcie z pozostałymi gminami i ustalamy plan działania - mówi Arkadiusz Czerwiński, Burmistrz Reska.


Resko, dnia 12.10.2021 r

Mieszkańcy,
Przedsiębiorcy,
Gminy Resko
Województwa Zachodniopomorskiego


KOMUNIKAT

Szanowni Państwo,
w związku z opublikowaną na stronie internetowej G.EN. GAZ ENERGIA Sp. z o.o., zatwierdzoną przez państwowego regulatora Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zmianą taryfy w zakresie obrotu paliwami gazowymi i wykazaną w niej drastyczną podwyżką cen gazu rzędu powyżej 160%, dotykającą w swej postaci zarówno indywidualne gospodarstwa domowe oraz przede wszystkim sektor działalności gospodarczej – włodarze gmin województwa zachodniopomorskiego, dotknięci przedmiotowymi zmianami, nie pozostaje w tej mierze obojętni.

Pragniemy zapewnić, iż zdecydowaliśmy się na podjęcie wszelkich możliwych kroków
w obronie zarówno mieszkańców, jak również i przedsiębiorców przed dokonanymi zmianami, które w sposób drastyczny spowodują zubożenie naszych domowych budżetów oraz możliwości rozwoju gospodarczego w naszych małych ojczyznach. Chcemy również wyjaśnić niezrozumiałą w tym względzie sytuację związaną z ogłoszonym przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo niższym wzrostem cen gazu dla gospodarstw indywidualnych, natomiast zdecydowanie znacznym wzrostem tych cen dla biznesu.

Mając powyższe na względzie przygotujemy oficjalne pisma, skierowane do instytucji rządowych, w tym w szczególności do Urzędu Regulacji Energetyki, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Narodowego Funduszu Rozwoju, Ministerstw: Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Pana Premiera Rzeczypospolitej Polskiej, posłów i senatorów naszego województwa. Planujemy w tej mierze przyłączenie się do szerokiej, ogólnopolskiej akcji sprzeciwu, koordynowanej przez Pana Tadeusza Czajkę, Wójta Gminy Tarnowo Podgórne, by jednocząc nasze działania, nasz wspólny głos był lepiej słyszalny. Rozważane jest również zorganizowanie ogólnopolskiego protestu w Warszawie, bowiem razem możemy więcej.

Szanowni Państwo, o kolejnych podejmowanych działaniach będziemy Państwa informowali za pośrednictwem stron internetowych.

Arkadiusz Czerwiński - Burmistrz Reska


Mieszkańcy gmin dotkniętych drakońską podwyżką zdecydowali się napisać skargę do UOKiK ws. podwyżki cen gazu. Pod petycją podpisało się prawie 3000 odbiorców.

Jednocześnie czytamy w apelu skierowanym do UOKiK:

My niżej podpisani mieszkańcy gmin na terenie, których sprzedawcą gazu ziemnego jest spółka GEN.Gaz Energia, będący jednocześnie odbiorcami /klientami/ wzywamy do przedstawienia:

  • realnych kosztów zakupu i dystrybucji gazu / nie interesują nas wyliczenia do URE .
  • zmieniających się na przestrzeni ostatnich 5 lat cen na rynku i zmieniających się taryf. Czy obniżki były na tym samym poziomie % co podwyżki.


Jednocześnie oczekujemy wyjaśnień dlaczego nie możemy zmienić sprzedawcy?
Dlaczego na przestrzeni lat instalacja GE.N nie została zintegrowana z instalacją np. PGNiG?

Obecna zmiana taryfy bardzo nas zaskoczyła dla wielu jest niezrozumiała i ciężka do zaakceptowania. Odnosimy wrażenie, że w stosunku do nas stosowane są praktyki monopolistyczne /brak możliwości zmiany sprzedawcy/.
Jesteśmy otwarci na uczciwy dialog w celu złagodzenia napięć jakie wywołała ta sytuacja.

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

OByWaTel
+16 # OByWaTel 2021-10-13 08:26
Nie dość, że gaz marny to jeszcze drugi. Odpalam śmieciucha i myk stary sweterek daje więcej ciepła niż to powietrze w żółtych rurach :P
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x