Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Maciej Ciebiera Zespol szkol w Resku 37Maciej Ciebiera, z zamiłowania obieżyświat, optometrysta, dla mieszkańców Reska znany z portalu R24, na którym relacjonował swoją wyprawę na rowerze z Reska do Stambułu. To właśnie tu, w Resku spędził swoje dzieciństwo, był pierwszym rocznikiem gimnazjum. Dalszą edukację kontynuował w Poznaniu, studiował optykę okularową na wydziale fizyki. Obecnie jest Product Managerem w firmie Hoya, specjalizującej się w produkcji soczewek okularowych.

Na dzisiejszym spotkaniu z licealistami opowiadał o niezwykłych wyprawach do Afryki czy Rosji, w czasie których realizował projekty związane z optometrią. Jednak te podróże to coś więcej niż tylko pomoc ludziom, którzy potrzebowali specjalistycznej pomocy medycznej. W swojej wypowiedzi często podkreślał bezradność, skromność i wdzięczność swoich podopiecznych, w różnych miejscach, które są zapomniane przez świat, to Mołdawia czy Syberia. W ramach akcji „Okulary dla Syberii” przeprowadził badana optyczne, dopasował okulary dla ponad 300 mieszkańców polskiej wioski w Rosji. Jak to Maciej podkreśla – pomagał w bardzo prosty, a jednocześnie istotny sposób – dawał ludziom szansę wyraźnego oglądania świata.

Okulary, które trafiły na Syberię, pochodziły ze zbiórki w Polsce m. in. na początku 2014 r. od mieszkańców polskich miast i wsi organizatorzy otrzymali tysiące używanych, ale zachowanych w bardzo dobrym stanie okularów. Te z kolei, po sprawdzeniu i przygotowaniu przez specjalistów, przejechały około kilka tysięcy kilometrów by służyć nowym właścicielom. Opowieści o pojedynczych ludziach i ich reakcje na nowe okulary tworzyły niesamowitą narrację.

Maciej zachęcał licealistów do czytania, otwartości umysłu, empatii i odwagi. Ani pandemia czy ograniczenia odległości, bądź różnice temperatur nie stanowiły bariery w tym, żeby dotrzeć tam, gdzie nie sięga już strach…
Czekamy na kolejne relacje z następnych wypraw, w planach Madryt, Lizbona, Paryż, tu łączy wykonywaną pracę z pasją podróżowania na rowerze. Bo u Maćka to jak w „Podróżach z Herodotem” Ryszarda Kapuścińskiego: „podróż nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę i nie kończy się, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy…”
Maciej, powodzenia!

Pani od HISTORII

Dzisiejsza wizyta w Zespole Szkół w Resku:

fot. Piotr Bartnicki/Resko24.pl

Rozmowa z Maćkiem, tuż przed wyprawą do Turcji:

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x