Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Sadza Lososnica 01Dzisiaj (12.12) około 14.30 zapaliła się sadza w kominie w jednym z budynków mieszkalnych w Łosośnicy. Na miejsce skierowano zastępy straży pożarnej z JRG Łobez i OSP Resko.

Na miejscu jako pierwsza pojawiła się Ochotnicza Straż Pożarna z Reska, później dojechał zastęp Państwowej Straży Pożarnej z Łobza. W chwili przyjazdu strażaków w przewodzie kominowym wypalała się sadza w kominie. Temperatura w przewodzie kominowym mogła sięgać nawet kilkaset stopni. 

Najczęściej zapaleniu się sadzy w kominie, towarzyszy charakterystyczny głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Taki pożar to bardzo duże zagrożenie, wysoka temperatura lub ogień wydobywający się z szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz dwutlenek węgla.

Gaszenie takiego pożaru jest procesem długotrwałym i trudnym. Po akcji gaszenia rozpoczął się proces schładzania komina, w pożarze nikt nie ucierpiał.

Bardzo często pożary sadzy spowodowane są zaniedbaniami przez użytkowników kominów. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Jednak to nie wszystko. Palenie w piecu śmieciami, mokrym drewnem również prowadzi do osadzania się cząsteczek sadzy. Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego. W tym konkretnym przypadku, komin był czyszczony rok temu.

Przed sezonem grzewczym jak również w trakcie niego należy rzetelnie przeprowadzać kontrolę stanu technicznego przewodu kominowego. Sprawdzamy wtedy drożność oraz szczelność komina. Gdy nagromadzona jest sadza, należy ją niezwłocznie usunąć, a jeżeli napotkamy na pęknięcia przewodu należy go naprawić lub zgłosić to kominiarzowi, który sprawdzi stan komina.

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x