Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Zabytkowy magazyn Starogard 01W ostatnich dniach towarzyszą nam huraganowe wiatry i ekstremalnie zmienna pogoda. Właśnie takich warunków nie wytrzymał tzw. "okrąglak" w Starogardzie.

Wspomniany obiekt znajduje się na byłych terenach PGR, ale jego historia jest najprawdopodobniej dużo bardziej odległa i ciekawa. Wszystko wskazuje na to, że właśnie zawalił się zabytkowy magazyn, który w czasach prosperity Państwowych Gospodarstw Rolnych, był wykorzystywany jako magazyn zbożowy, a później jako park maszyn. Ostatecznie stał w zapomnieniu, jak wiele budynków które pozostały po dawnych PGR.

Dziś niestety otrzymaliśmy informację, że "okrąglak" nie wytrzymał naporu wiatru i się zawalił.

Niestety mamy bardzo mało informacji o tym magazynie, ale jak nam się udało ustalić, lata wstecz, pewna niemiecka fundacja nawet wyremontowała dach na tym obiekcie, aby uchronić go przed zniszczeniem. Jest bardzo prawdopodobne, że ten obiekt sięga czasów rodu Borków, którzy jak wiadomo są bardzo mocno wpisani w historię tych terenów. Konstrukcja budynku, mogłaby wskazywać, że został on wybudowany właśnie za czasów rodu Borków.

Jeżeli ktoś z Państwa zna historię "okrąglaka", zachęcamy do kontaktu z naszą redakcją.


Aktualizacja 21.01.2022 r.

Niestety, nadal nie poznaliśmy zbyt wielu szczegółów dotyczących "okrąglaka" w Starogardzie. Jak nam się udało ustalić, zawalony budynek to dawna lonżownia dla koni. Pierwotnie ten obiekt służył do zapewnienia ruchu koniowi oraz przy ćwiczeniu koni młodych. Pod dachem składowano paszę oraz siano. Sytuacja ze Starogardu, to kolejny, smutny przykład zabytku, który na zawsze znika z otaczającego nas krajobrazu.

Resko24.pl 

 

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x