Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

DZW Resko2022 011 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Resku przedstawiciele władz samorządowych Burmistrz Reska Arkadiusz Czerwiński i pracownik Urzędu Miejskiego w Resku Mariola Słodkowska oddając hołd Żołnierzowi Niezłomnemu złożyli na grobie ppor. Wiktora Sumińskiego, pseudonim „Kropidło” kwiaty.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Centrum Kultury w Resku zorganizowało konkurs plastyczny na wykonanie projektu plakatu poświęconego tematyce Żołnierzy Wyklętych. Wpłynęło 27 prac wykonanych przez uczniów klas IV - VIII SP oraz szkół ponadpodstawowych, które można obejrzeć na tablicach przed Urzędem Miejskim w Resku.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Kim byli „Żołnierze Wyklęci”?

„Żołnierze Wyklęci” to żołnierze powojennego podziemia antykomunistycznego, którzy przeciwstawiali się narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Termin ten obejmuje niejednorodną grupę – od małych organizacji uczniowskich, przez podziemne drużyny harcerskie, lokalne grupy zbrojne, aż po ogólnopolskie organizacje polityczne i wojskowe. W propagandzie Polski Ludowej „Żołnierze Wyklęci” byli określani mianem „bandytów reakcyjnego podziemia” i „wrogów ludu”.

„Żołnierze Wyklęci” byli najliczniejszą w Europie antykomunistyczną konspiracją zbrojną. Działali na terenie całej Polski, w tym także na Kresach Wschodnich.

Przyjmuje się, że w latach 1944-1963 przez antykomunistyczną konspirację przewinęło się do 300 tys. osób. Podawane są też inne szacunki, które wskazują, że w okresie 1944-1956 przez wszystkie organizacje podziemia antykomunistycznego (grupy o charakterze zbrojnym, organizacje cywilne o charakterze antykomunistycznym) przewinęło się ok. 120 tys. osób, a w samych oddziałach bojowych walczyło ok. 20-25 tys. osób.

Resko24.pl, tekst i zdjęcia: Urząd Miejski w Resku

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x