Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Pomoc Ukraine 50Jak wcześniej informowaliśmy, w środę 2 marca, trzy samochody z Reska ruszyły do Szczecina. W punkcie zbornym w Szczecinie, posortowano wszystkie dary i zapakowano je w autokar i 30 kolejnych samochodów, aby ruszyć w kierunku przejścia granicznego Krościenko - Smolnica.

Przebieg wyprawy relacjonował nam jeden z uczestników tej wyprawy, współorganizator akcji pomocowej. Samochody z Reska były wypełnione głównie żywnością, środkami higienicznymi i odzieżą zebraną w punktach działających przy OSP Resko i punkcie kurierskim EPAKA. Jak się okazało zbiórka pomocowa w Resku, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem naszej społeczności. To jednak nie wszystko, bo w czasie zbiórki można było liczyć na duże wsparcie lokalnych instytucji, szkół, przedszkoli oraz naszych przedsiębiorców.

Dzięki temu zaangażowaniu, udało się zgromadzić bardzo duże ilości lekarstw oraz środków opatrunkowych. W darach z Reska znalazły się również powerbanki, baterie i latarki. Na stadionie Pogoni w Szczecinie, wszystko dokładnie posegregowano, aby już nie robić tego bezpośrednio na granicy. Warto dodać, że do tej pomocy dołączyło wiele klubów piłkarskich z całego województwa, m.in. ze Szczecina, Wolina, Polic i Drawska Pomorskiego, ale również nasza miejscowa Mewa Resko. Każdy z kierowców otrzymywał niezbędne wskazówki przed podróżą oraz pakiet żywnościowy.

Kilkadziesiąt aut z pomocą, ruszyło ze Szczecina

Pomoc Ukraine 10

Podróż kolumny pomocowej, z krótkimi przystankami na odpoczynek zajęła im 12 godzin. Pokonali ponad 1000 kilometrów, w czwartek o 7 rano byli na przejściu granicznym Krościenko - Smolne. Wyprawa była cały czas  koordynowana, na specjalnie utworzonej grupie społecznościowej. Dzięki temu, wszyscy uczestnicy otrzymywali na bieżąco aktualne i ważne informacje. Zaraz po dojechaniu na miejsce, rozpoczęło się przeładowywanie darów do ukraińskich samochodów. Jak usłyszeliśmy w naszej rozmowie, właśnie tam, bezpośrednio na przejściu granicznym, wszystkim zaczęły puszczać emocje. Widząc ten tłum ludzi, panujący tam chaos, osoby przekraczające granicę, dorosłych i dzieci - osoby które były zmęczone, zdezorientowane, zapłakane, sami w końcu zaczęli płakać. Część tych osób (również matki z dziećmi na rękach) do przejścia granicznego dotarło pieszo, pokonując nawet kilkanaście, czasami kilkadziesiąt kilometrów. Wcześniej przed granicą porzucali swoje auta, np. z powodu braku paliwa lub awarii. Na granicy funkcjonowało bardzo dużo punktów pomocowych m.in. z żywnością i odzieżą, punktów informacyjnych i ogrom wolontariuszy niosących wszelką pomoc.

Zaraz po rozładowaniu samochodów, rozpoczął się drugi etap ich wyprawy, czyli rozwożenie uchodźców do miejscowości w których wcześniej przygotowano dla nich miejsca. Takich kursów robiło się nawet kilkanaście - relacjonuje nasz rozmówca. Autokar który jechał w kolumnie ze Szczecina, zabrał w drodze powrotnej 50 uchodźców, pozostali jechali w busach. Do Reska również trafiły rodziny z Ukrainy. 

Nadal potrzebna pomoc

W piątek 4 marca, byli już w Resku. W czasie naszej rozmowy, telefon uczestnika tej akcji nie milkł nawet na chwilę. Osobiście zdecydował się pozostać anonimowy, po prostu chce tylko pomagać i nic więcej.

Akcja pomocowa nadal trwa i w najbliższych dniach na granicę ruszą kolejne samochody. Dlatego przypominamy, że w Resku nadal jest prowadzona zbiórka. Pomoc można dostarczać codziennie do punktu działającego przy OSP Resko, w godz. 16 - 18 oraz w dni powszednie do punktu kurierskiego "EPAKA" w Resku w godz. 8-16.

Relacja fotograficzna:

Nasza pomoc dotarła do klasztoru na terenie Ukrainy:

Dworzec w Charkowie:

Relacja filmowa:

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x