Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

„Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę.”
Benjamin Franklin

Moje Resko 2022 13Początek marca każdego roku to szczególny czas w dziejach naszego rodzinnego miasta. W Zespole Szkół w Resku działo się wiele, na różnych poziomach edukacji, z historią w roli głównej. Wykorzystanie wiedzy w praktyce to hasło przewodnie wszelkich działań. W dniach 1 - 3 marca 1945r. zakończyły się ostatecznie działania wojenne na terenie Reska.

W związku ze wspomnieniem Żołnierzy Wyklętych (1 marca), pojawiła się na Rynku wystawa, którą chętnie odwiedzała społeczność uczniowska ZS Resko, wraz z wychowawcami. Ponadto, młodzież licealna złożyła wiązanki kwiatów na grobach zasłużonych Kombatantów – ppor. Wiktora Sumińskiego i por. Jana Muszyńskiego. W ramach współpracy z instytucjami, uczniowie Szkoły Podstawowej wzięli udział w gminnym konkursie plastycznym, organizowanym przez Centrum Kultury, pt.: „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. Wychowankowie p. Gabrieli Łachmanowicz i p. Anny Miszczyszyn zajęli czołowe lokaty. W kategorii klas IV-VI:
I mce Wiktoria Winiarska kl. IV, II mce Maja Marczak kl. V, III mce Marta Jaworska kl. V, oraz wyróżnienia: Lena Kmieć kl. IV, Tomasz Czaban kl. IV, Julia Więckowska kl. IV, Maria Idryjan kl. V.
W kategorii kl. VII-VIII natomiast I mce zajęła Wiktoria Karbowska, kl. VII, III mce Lena Znajewska, kl. VII, a wyróżnienie otrzymała Dominika Brodowska z kl. VII.
W kategorii szkół ponadpodstawowych I mce zdobyła Aleksandra Adamowicz z kl. III LO.

W klasach 1-3 SP także odbył się szkolny konkurs pod hasłem: „Resko w oczach uczniów”, organizowany przez nauczycielki świetlicy, p. Ilonę Dudkowską-Kulpę i p. Urszulę Szumską. Galeria prac została wyeksponowana na wejściu do budynku szkoły.

Obyły się wycieczki tematyczne do znanych miejsc w Resku, zarówno w kl. 1-3 jak i w IV-VIII SP. Nie sposób wymienić wszystkich przejawów aktywności, wspomnę o tych najważniejszych. Przeprowadzono specjalne lekcje, na których wykorzystano materiały i dostępne publikacje dotyczące powiatu łobeskiego, miejscowej przyrody, a przede wszystkim – naszego pięknego miasteczka. Wśród nich, m. in., najnowszy album ze zdjęciami autorstwa p. Piotra Bartnickiego, pt.: „Regenwalde dawniej – Resko dziś”, „Resko dawniej i dziś – REGENWALDE, ŁAWICZKA, RESKO”, kalendarz ze starymi fotografiami Reska – publikacje wydane przy współudziale Centrum Kultury, „Powiat łobeski – NATURALNIE!” – album fotograficzny ze zdjęciami Reska i okolic oraz krótkim komentarzem, prospekty przyrodnicze Nadleśnictwa Resko, broszury tematyczne dotyczące gminy Resko z ostatnich lat.

Uczniowie, zaopatrzeni w wiedzę teoretyczną, przystąpili do dzieła. Zaplanowali i wykonali trasę zwiedzania Reska. Stworzyli własne mapy topograficzne, zakodowali najważniejsze miejsca w Resku i ruszyli w teren (kl. 1-3 SP). Obliczali długości tras i wiek istniejących obiektów historycznych, odczytywali zaszyfrowane zabytki Reska, w grupach wytypowali liderów, którzy krótko opowiedzieli rówieśnikom o pochodzeniu danego miejsca. W ten sposób włączona została edukacja matematyczna, przyrodnicza, plastyczna i historyczna. Ponadto, w swojej pracy najmłodsi wykorzystali tablety, odszukując w aplikacji Google Maps informacji o danym obiekcie w Resku. Przy okazji własnoręcznie fotografowali – za pomocą tabletu. Na j. angielskim uczniowie spróbowali potraktować znane obiekty w Resku dwujęzycznie. Odszukali na mapie miasta znane miejsca, przetłumaczyli na j. angielski, utrwalając słownictwo za pomocą gry interaktywnej Wordwall – na tablicy multimedialnej. Następnie, w grupach, wykreowali gry planszowe ze znanymi obiektami, a później wspólnie zagrali.

Na zajęciach informatycznych z kolei uczniowie tworzyli prezentacje multimedialne w programie Libre Office Impress, pt.: „Resko – my small town”. Wcześnie identyfikowali obiekty bezpiecznie korzystając z Internetu.
Sale lekcyjne i korytarze w kl. 1-3 SP zostały udekorowane herbami Reska, które uczniowie wykonali dowolnymi technikami – na zajęciach z wychowawcą. Wcześniej zapoznali się z symboliką herbu swojego rodzinnego miasta.
Podsumowując, historia Reska i okolic to niewyczerpana skarbnica wiedzy, namiastkę której próbowaliśmy stworzyć w ostatnich dniach w Zespole Szkół w Resku. Począwszy od konkursów (z sukcesami), po wycieczki tematyczne, wizyty na grobach zasłużonych dla Ziemi Reskiej, po kreatywne projekty rozwijające wyobraźnię uczniów, w korelacji z różnymi edukacjami. Historia w ujęciu plastycznym, w połączeniu z j. polskim, angielskim, matematyką, geografią, przyrodą, informatyką – z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi cyfrowych, to niezapomniane i bogate doświadczenie, zarówno dla młodszych, jak i starszych wychowanków ZS Resko. Zdobywanie wiedzy w praktyce jest najlepszym sposobem nauki.

Justyna Walczykiewicz

Resko24.pl/ tekst i zdjęcia: Zespół Szkół w Resku

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x