1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 3 marca 1945 r. to data zakończenia działań wojennych na ziemiach reskich. Uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły godnie uczcili te rocznice.
1 i 2 marca nauczycielka historii przeprowadziła w klasach 1-3 pogadanki na temat żołnierzy wyklętych. Uczniowie wysłuchali słuchowiska pt. : Wilcze opowieści, czyli o Żołnierzach Wyklętych dla dzieci – dowiedzieli się , dlaczego wilk stał się symbolem tych, którzy po II wojnie światowej ukrywali się w lasach. Zapoznali się też z informacjami na temat Witolda Pileckiego i Danuty Siedzikówny . W tych dniach również klasy 4-8 uczestniczyły w lekcjach historycznych, podczas których uczniowie oglądali filmy dokumentalne przygotowane przez IPN, przygotowywali plakaty o żołnierzach wyklętych oraz zapoznawali się z sylwetkami poszczególnych „niezłomnych”.
Lekcje te miały na celu nie tylko przybliżenie uczniom sylwetek żołnierzy, którzy nie chcieli się zgodzić na komunistyczną okupację ale także przybliżenie trudnych, często skomplikowanych realiów, w jakich przyszło im działać, po zakończeniu II Wojny Światowej. W tym samym czasie uczniowie z klas 1-3 wraz z wychowawcami i dyrektorem szkoły udali się na pobliski cmentarz, aby na grobach weteranów wojennych zapalić znicze i pozostawić na nich biało – czerwone przypinki . Zostały one dostarczone do naszej szkoły przez panią Anielę Muszyńską i znalazły się na nagrobkach następujących osób: Wiktoria Dziadura, Jan Fedorowicz, Stanisław Miłek, Wiktor Skarbowski, Franciszek Winowski, Adela Tworek.
4 marca uczniowie z klas 7-8 udali się do Reska, aby godnie uczcić zakończenie działań wojennych na ziemi reskiej. Pan Jan Czaban, jako opiekun wyjazdu, opowiadał naszym uczniom o tym , co działo się w tamtym czasie w Resku - uczniowie zapoznawali się również z informacjami o Wiktorze Sumińskim i Janie Muszyńskim , odwiedzili Kwaterę Wojenną na cmentarzu komunalnym (zapalono znicz i minutą ciszy uczczono pamięć walczących o wolną Polskę), podziwiali panoramę Reska oraz udali się na Wzgórze Borków . Pan Jan barwnie zobrazował też powojenną historię Reska.
Społeczność naszej szkoły godnie upamiętniła te ważne rocznice, w tym wydarzenia i postaci historyczne z nimi związane – Pamiętamy, Wspominamy…
Elwira Warnke
https://resko24.pl/aktualnosci/3762-marcowe-rocznice-w-szkole-podstawowej-im-ireny-sendlerowej-w-starogardzie.html#sigProIda7331cd5f6
Resko24.pl, teks i zdjęcia: SP Resko