Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

DW Resko 2022 0721 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Zmęczeni zimą wyczekiwaliśmy z utęsknieniem pierwszych promieni wiosennego słońca. Kiedy nadszedł ten dzień postanowiliśmy przywitać nadchodzącą wiosnę w szczególny sposób.

Spod szkoły wyruszył tradycyjny korowód złożony z klas czwartych, piątych i szóstej. Pomysłodawczyni pani Bożena od przyrody wytyczyła trasę. Na przedzie głośnego zgromadzenia jak stary słowiański zwyczaj nakazuje szła kukła zrobiona ze słomy i szmat, osadzona na długim kiju. Tutaj ukłon w stronę chłopców z 8 b Maćka , Kornela i Witolda (wspierających samorząd uczniowski w wielu akcjach). To Ci artyści ludowi się skrzyknęli i Marzannę wykonali.

„Zazieleniło nam się w głowach”- hałas robiliśmy niesamowity idąc ulicą obok budynku liceum, potem ulicą koło stadionu piłkarskiego . W tej euforii krzyczeliśmy „Witaj wiosno, żegnaj zimo”, „Wiosna przyszła, zima prysła” … itp. Mieszkańcy Reska, którzy nas widzieli też się uśmiechali. Mamy nadzieję, że udzielił im się nasz ambient?
W środku pochodu, ukryta „nieśmiało szła” własnoręcznie wykonana przez uczniów z 4b kolorowa Pani Wiosna. Dopiero kiedy dotarliśmy na łąki za miastem dokonała się zmiana warty.


Marzanna jak zwyczaj karze powinna być spalona albo do wody wrzucona. Tak aby się jej pozbyć.

Wierzono że , symboliczne pozbycie się jej zapewni powrót życia- wiosny. Niestety ekologia! Takie czasy palić nie wolno, do rzeki wrzucić nie wolno. Cóż zrobić? Nasza kukła Marzanna powędrowała symbolicznie na koniec pochodu. A na przód zaprosiliśmy ukwieconą Panią Wiosnę.

I tak w kolorowych skarpetkach prawie wszyscy, nauczycielom też się udzieliło, wracaliśmy szczęśliwi do szkoły. Te kolorowe skarpetki nie do pary to sprawka pani Moniki, która zawsze sypie ciekawymi pomysłami w tej świetlicy. Tym razem wymyśliła jak tu przyłączyć się do akcji Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Jak zwykle „pełny profesjonalizm” – na szkole pojawiły się w różnych miejscach plakaty i prospekty w formie komiksu informujące na czym polega problem z dodatkowym chromosomem. Można też było pobrać i własnoręcznie pokolorować zakładkę do książki z symbolicznymi skarpetkami nie do pary. Myślimy że, takie działania wpływają na szacunek do ludzi dotkniętych tym problemem, zrozumienie, że chcą się realizować i być szczęśliwymi.

W trakcie powrotu nawiązał się dialog z mieszkańcami osiedla Wichrowe. Zaniepokoiło ich to że , Panna Marzanna wraca razem z nami. Ręce rozłożyliśmy i wytłumaczyliśmy, że takie czasy. Przestrzegli nas, że ta panna powinna być wygoniona - inaczej wróży to powrót zimna i śniegu. Trwamy przy nadziei że, Wiosna już jednak nie odpuści.
Nasze obie panny Marzanna i Wiosna zajęły poczytne miejsce na patio szkolnym i zdaje się , że się zaakceptowały nawzajem. Stoją w zgodzie obok siebie, chociaż jedna na drugą nie patrzy.

A my z okazji inwazji ptaków i budzącego się życia wszelkiej rośliny składamy wiosenne życzenia : )

Samorząd uczniowski SP w Resku

Resko24.pl/SP Resko

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x