Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Wycieczka Belczna 2022 16Piątek, piękny wiosenny, słoneczny dzień... Klasy pierwsze wyjeżdżają do Bełcznej, gdzie w Dworku Tradycja biorą udział w warsztatach wiosennych, a właściwie już wielkanocnych... Święta zbliżają się wielkimi krokami, a przygotowań mnóstwo.

Panie, które prowadziły warsztaty, zrobiły to w bardzo profesjonalny sposób. Podczas trzech różnych aktywności, dzieci poznały tradycje świąteczne w dawnej Polsce i te, które dotrwały do dziś. Wykonując palmę wielkanocną, słuchały opowiadań, dbały o bezpieczeństwo, współpracowały. Efektem jest piękna palma dla klasy. Jak się okazało, każdy element palmy ma znaczenie, a więc nie znalazł się tam przypadkowo.

Kolejna aktywność, to pieczenie i ozdabianie babeczek. Było smacznie, pachnąco, kolorowo... A przy tym … matematyka w kuchni: liczenie składników, kolejność dodawania składników, odejmowanie... Smakowanie, sprawdzanie konsystencji, łączenie, mieszanie... Wspaniałe i przydatne doświadczenia podczas przygotowania ciasta do pieczenia, ozdabianie kolorowymi lukrami, posypkami.... i wreszcie zajadanie... Poklejone palce, usmarowane buzie smakują wyśmienicie, a popijaliśmy to kompotem gruszkowym, który, jak się okazało, słodycz zawdzięcza gruszkowej melasie... Bo, kolejną rzeczą, o której się dowiedzieliśmy, jest to, że Bełczna jest nazywana zagłębiem gruszkowym. Dlaczego? … Tego dowiemy się z książki ,,Gruszkowa Kraina”, którą otrzymaliśmy od jej autorki, Pani Niny, która jest gospodynią i właścicielką tego pięknego miejsca.
Jak Wielkanoc, to jajka... Takie dekoracyjne jajka dzieci wykonywały z kolorowego papieru... Wyszły przepiękne.

Dzień, poza warsztatami, wypełniony był zabawami na podwórku, gdzie towarzyszyły nam zwierzęta, które, jak się przekonaliśmy, uwielbiają się bawić z dziećmi. Było pyszne ciasto, wspomniany kompot i przepyszna zupa pomidorowa. Nikt nie był głodny...
Składamy serdeczne podziękowania za cudownie spędzony czas, za nowe doświadczenia, za przyjazny klimat, no i za potężną dawkę wiedzy na temat polskich tradycji świątecznych.

Klasy pierwsze z wychowawczyniami

Resko24.pl/ tekst i zdjęcia Szkoła podstawowa w Resku

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x