Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

nawrocki1 maja 2022 roku zmarł Aleksander Nawrocki poeta, pisarz, krytyk, tłumacz, wydawca. Był absolwentem filologii polskiej, węgierskiej i etnografii na Uniwersytecie Warszawskim, studiował również filozofię, socjologię, historię i archeologię.

Kształcił się także na Węgrzech i w Rumunii. Był tłumaczem literatur: rosyjskiej, bułgarskiej, francuskiej, angielskiej, fińskiej, węgierskiej, ukraińskiej, rumuńskiej i serbskiej. Został uhonorowany ponad dwudziestoma prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami polskimi i zagranicznymi. Od 1992 r. był właścicielem Wydawnictwa Książkowego IBiS, od 1998 r. redaktorem naczelnym pisma „Poezja Dzisiaj”, w latach 2013-2018 wydawał kwartalnik „Liry Dram”. Aleksander Nawrocki był organizatorem Światowych Dni Poezji UNESCO, na których wręczana jest wybitnym poetom Nagroda „Laur UNESCO”.

Mieszkańcy Reska poznali Aleksandra Nawrockiego w 2019 r., bowiem uświetnił inaugurację IV Zachodniopomorskiej Wiosny Poezji, która miała miejsce w naszej miejscowości i była jednocześnie prapremierą XIX Światowego Dnia Poezji UNESCO w Polsce. Docenił pracę młodzieży z Reska nad popularyzacją współczesnej poezji, zamieszczając moje dwa artykuły w czasopiśmie „Poezja Dzisiaj” .
Cześć Jego Pamięci.

Joanna Murat

Resko24.pl, fot. facebook.com

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x