Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Warsztaty kulinarne ZS Resko 05Tak, tak proszę Państwa lekcje techniki to nie tylko zasady ruchu drogowego, obwody elektryczne, przepływ prądu, materiałoznawstwo czy rzuty prostokątne i przeliczanie skali to także nauka umiejętności przygotowania pełnowartościowych posiłków.

Realizując poszczególne tematy z działu ABC zdrowego życia: „Zdrowie na talerzu”, „Sprawdź co jesz” czy „Jak przygotować zdrowy posiłek” uczniowie dowiadują się dlaczego pożywienie powinno być zróżnicowane, jakie funkcje pełnią białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne.
Uczą się obliczać zapotrzebowanie energetyczne organizmu człowieka (słynne kilokalorie - kcal) uwzględniając takie czynniki jak wiek, płeć, masa ciała oraz aktywność fizyczna danej osoby.

W oparciu o Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej z 2016 roku i obowiązujący od 2020 roku Talerz Zdrowia - wiedzą, które grupy artykułów można jadać kilka razy dziennie, natomiast inne lepiej ograniczyć. Dane w piramidzie na bieżąco aktualizuje Polski Instytut Żywności i Żywienia w oparciu o wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Czyli ponad wszelką wątpliwość warzywa i owoce – to podstawa naszego żywienia!

Przy organizacji warsztatów przydatne okazały się materiały edukacyjne „Ekipa Chrumasa gotuje” pochodzące z programów żywieniowych „Owoce i warzywa w szkole”, „Mleko w szkole” realizowanych w naszej placówce w poprzednich latach.
Przy okazji – zapraszamy na kanał Youtube – na serial „Pamiętniki Chrumasa” - który w zabawny sposób zachęca dzieci oraz ich rodziców do zdrowego odżywiania:

https://www.youtube.com/watch?v=GOL4nLC1ky4,

https://www.youtube.com/watch?v=cg689HXbpJI

i do fotogalerii obrazującej nasze poczynania z 9 i 13 maja w super wytrzymałej :) i super wyposażonej kuchni szkolnej w budynku liceum naszego Zespołu Szkół.

Marek Ilgiewicz

Resko24.pl/ZS Resko

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x