Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Tourist hikers tent in mountains at night with stars in the skyZdjęcia rozgwieżdżonego nieba potrafią zachwycić. Astrofotografia nie jest jednak łatwa i wymaga odpowiedniego sprzętu, o czym wie każdy, kto próbował sfotografować nocny krajobraz przy użyciu telefonu. Żeby efekt był zadawalający, konieczne jest stosowanie odpowiednich technik, które pomogą uchwycić źródła światła na niebie w spektakularny sposób. Jak fotografować nocne niebo, aby efekty zachwycały tak bardzo, jak samo wpatrywanie się w gwiazdy?

Astrofotografia - jak się przygotować do robienia zdjęć gwiazd?

Niebo prezentuje się różnie w zależności od otoczenia. W mieście nie zrobimy dobrego zdjęcia, bo zanieczyszczenia oraz sztuczne, miejskie oświetlenie zakłócają światło gwiazd. Najlepszym miejscem do praktykowania astrofotografii są więc tereny podmiejskie, gdzie powietrze jest czystsze, a niebo rozgwieżdżone. Dobrym wyborem będą miejsca znajdujące się na wzniesieniu.

Kolejną kwestią jest wybranie odpowiedniego dnia. Czasem nawet światło księżyca może być problematyczne - jeśli świeci jasno, może zakłócić światło gwiazd na fotografii. W związku z tym astrofotografia da najlepsze efekty podczas nowiu.

Fotografia przyrodnicza musi odbywać się w zgodzie z naturą, nie obejdzie się więc bez sprawdzenia prognozy pogody. W złych warunkach atmosferycznych, gdy niebo jest zachmurzone bądź gdy pada deszcz, nie ma sensu planować sesji. Warto też zwracać uwagę na godziny wchodu i zachodu słońca, bo dzięki nim dowiemy się, kiedy niebo jest najciemniejsze, a gwiazdy - najlepiej widoczne.

Jak zrobić zdjęcie gwiazd? Porady techniczne

Nie ma się co oszukiwać - każda fotografia krajobrazowa, a już w szczególności astrofotografia, wymaga dobrego sprzętu. Konieczne są też podstawowe umiejętności fotograficzne, wiedza astronomiczna i duża cierpliwość fotografa.

Aparat należy umieścić na statywie, dzięki czemu unikniemy powstania rozmyć, a następnie odpowiednio skonfigurować ustawienia. Wybór ustawień musi być podyktowany typem zdjęcia, jakie chcemy zrobić.

Gwiazdy można fotografować na wiele sposobów. Jeśli chcemy uzyskać zdjęcie, które obrazuje, jak widać gwiazdy gołym okiem, to podstawą jest odpowiedni czas otwarcia migawki. Domyślnie można go ustawić na osiem sekund, dzięki czemu gwiazdy na zdjęciu będą nieruchome i nie wyjdą jak linie. Przysłonę należy otworzyć jak najszerzej - dzięki temu uda się uchwycić najwięcej światła. Trochę ciężej jest ustawić odpowiednią czułość, bo prawidłowa wartość zależeć będzie od wielu czynników, m. in. jasności księżyca i lokalizacji. Poleca się zacząć fotografować z czułością ISO 400, a następnie zmieniać ją w zależności od uzyskanych rezultatów.

Co jeszcze warto wiedzieć o fotografii gwiazd? Kompozycja, ostrość, kolory

Może się zdarzyć, że nie od razu uzyskamy satysfakcjonujące efekty. Żeby zdjęcie było jak najlepsze, trzeba stale sprawdzać rezultaty pracy na ekranie. Zdjęcie zbyt jasne lub zbyt ciemne skorygujmy ustawieniem czułości oraz migawki. Jeśli natomiast jesteśmy pewni, że gwiazdy są dobrze widoczne, możemy zacząć się bawić kompozycją. Już sam krajobraz nocnego nieba wygląda przepięknie, ale w połączeniu np. z drzewami czy wzgórzami efekty mogą być jeszcze lepsze. Zmieniając zamysł, trzeba pamiętać również o ręcznym dostosowaniu ostrości.

Ważne są też kolory. Należy dostosować balans bieli w zgodzie z własnymi upodobaniami. Ustawienie automatycznego balansu bieli sprawi, że gwiazdy na zdjęciu wyjdą najbardziej naturalnie. Więcej porad odnośnie fotografii znajdziesz na: https://www.mediaexpert.pl/poradniki/foto-i-kamery.

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x