Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

ZS Resko Swieto Niepodleglosci 3011 listopada obchodzimy 104. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. To ważne święto dla nas Polaków, którzy mają to szczęście, że żyją w wolnym kraju.

Historia nie była dla nas łaskawa. I kiedy tylko możemy przypomnieć ten trudny czas, to wspominamy i przywołujemy ważne teksty i postawy rodaków. Tak było na dzisiejszej uroczystości, którą rozpoczęliśmy od ślubowania klas III Szkoły Podstawowej na sztandar szkoły w obecności honorowych gości: Przewodniczącego Rady Miasta pana Jana Czabana, Proboszcza Parafii księdza Mariana Kaptura, Inspektora ds. Oświaty pani Marioli Słodkowskiej, Przedstawiciela Rady Rodziców pani Teresy Tupko, albowiem 12 listopada to Święto Patrona Szkoły Podstawowej imienia majora Henryka Sucharskiego.

Druga część apelu, to dwie scenki oparte na podstawie powieści pod tytułem „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego. Akcja utworu dzieje się w latach 1871-1881, po Powstaniu Styczniowym, kiedy naszego państwa nie było na mapach Europy. Na lekcjach historii fałszowano obraz Polski, nie wolno było mówić w języku polskim ani recytować fragmentów dzieł polskich. W mistrzowski sposób pokazali to uczniowie klasy III a LO: Daria Muszler, Oskar Kęsy, Bartek Minko, Dawid Kaluga, oraz z klasy 8 A SP: Filip Zieliński, Cezary Piórkowski, Filip Kubalak. W wymownej scenie recytacji „Reduty Ordona” wystąpił Wojciech Tomala.

Całość dopełniły utwory muzyczne: „Jestem Polką i Polakiem” zaśpiewane przez klasy 1-3 SP, „Biały Krzyż” w wykonaniu Ady Ostrowskiej z IV A LO i Amelii Wicińskiej z 8 C SP, „Flaga” w duecie sióstr: Natalii Święcickiej z klasy IV SP i Weroniki Pniewskiej z II A LO. „Jest takie miejsce, taki kraj” zaśpiewały Maja Pawłowska, Lena Kmieć i Laura Znamierowska z klasy V B SP. Na zakończenie w piosence Adama Sztaby „Mamy siebie” wystąpiła Aleksandra Adamowicz z IV A LO.

Uroczystość poprowadzili: Ada Ostrowska i Szymon Dusza z IV A LO.
Stream – członkowie Koła Filmowego w składzie: Leon Jaworski, Kornel Czura, Maciej Zienkiewicz;
Zdjęcia – członkowie Koła Fotograficznego w składzie: Wiktoria Bartnicka, Lena Matuszewska, Filip Berestek, Filip Stopyra, Nataniel Badura, Paweł Salamucha, Wojciech Burda.

Transmisja całej uroczystości:

Resko24.pl/Zespół Szkół w Resku

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x