Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

„Nigdy więcej wojny! To pokój, pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości.”
Jan Paweł II

78Rocznica Ziemia Reska 35Dnia 6 marca o godz. 12.00 na Rynku przed Urzędem Miasta w Resku, zgromadzili się przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych miasta, organizacji pozarządowych, placówek oświatowych Gminy Resko. Nastąpił uroczysty przemarsz, z udziałem wojskowej asysty honorowej 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, w kierunku cmentarza – do kwatery wojskowej. Tam spoczywa ostatni kombatant – Honorowy Obywatel Reska – śp. Jan Muszyński oraz żołnierz wyklęty – śp. Wiktor Sumiński.

W korowodzie uczestniczyły sztandary szkół: SP im. mjr. H Sucharskiego w Resku, LO im. K.K. Baczyńskiego w Resku, SP im. I. Sendlerowej w Starogardzie, a także sztandar Przedszkola Miejskiego im. Kubusia Puchatka w Resku, oraz sztandar Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Resku i sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Resku.

Na miejscu odśpiewano hymn państwowy. Burmistrz Reska, p. Arkadiusz Czerwiński, powitał zebranych, pochylił się nad losem tych, którzy wywalczyli nam wolność. Głos w wielkiej sprawie – walk narodowowyzwoleńczych, zabrała również starosta powiatu łobeskiego – p. Renata Kulik. Przypominała, jakim okrucieństwem jest wojna, nawiązując do sytuacji na Ukrainie.

Złożono symboliczne wiązanki kwiatów - przedstawiciele władz, wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej p. Janem Czabanem, dyrektorami placówek oświatowych, jednostek Gminy Resko, dzieci i młodzież szkolna w asyście sztandarowej oddali hołd poległym bohaterom.

Wśród gości obecni byli także przedstawiciele Centrum Kultury, Koła Emerytów i Rencistów, Nadleśnictwa w Resku, Centrum Usług Społecznych, Domu Pomocy Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Klubu K-60 z żoną zmarłego kombatanta – p. Anielą Muszyńską.
W Alei Zasłużonych wystrzelono salwę honorową – ku czci poległych żołnierzy, spoczywających na Ziemi Reskiej.

Warto dodać, że nauczyciele Szkoły Podstawowej w Resku, wraz z uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej w Starogardzie, oraz paniami z Klubu Ka – 60 uhonorowali krzyżem pamięci Kombatantów i Weteranów pochowanych na cmentarzach komunalnych w Resku i Starogardzie - zapalono znicze.

Po części oficjalnej i odmaszerowaniu asysty wojskowej oraz sztandarów, pamięć poległych uczciła młodzież Zespołu Szkół w Resku. W montażu słowno – muzycznym w wykonaniu Leny Kmieć, Oliwii Antonik, Ady Ostrowskiej i Aleksandry Adamowicz, przywołane zostały liryczne strofy, skłaniające do refleksji i zadumy.

Justyna Walczykiewicz

Relacja fotograficzna:

Resko24.pl, fot. Piotr Bartnicki

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x