Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

„Non omnis moriar – nie wszystek umrę”. Horacy

Ceremonia pogrzebowa Szatkowski 01Dnia 12 kwietnia 2023r., punktualnie o godz. 12:00, w Sanktuarium Maryjnym w Resku zebrali się najbliżsi – rodzina, przyjaciele i znajomi, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, władze samorządowe, powiatowe i gminne miasta, przedstawiciele instytucji działających na terenie Reska, strażacy z parafii ks. Piotra Szatkowskiego – syna p. Adama, 14 sztandarów szkół: Gminy Resko, a także z różnych rejonów Polski, łącznie ze sztandarem Klubu Szkół Westerplatte, młodzież nauczyciele, pracownicy oświaty, zaproszeni goście, oraz mieszkańcy miasta. Wszyscy chcieli towarzyszyć panu Adamowi Szatkowskiemu w ostatnim przystanku ziemskiej podróży po Ziemi Reskiej.

Na specjalne zaproszenie przyjechał ks. arcybiskup archidiecezji szczecińsko – kamieńskiej - Andrzej Dzięga, który osobiście celebrował mszę św. Kazanie wygłosił wieloletni sługa parafii w Resku – ks. Janusz Skoczeń.

Przed ceremonią pogrzebową był odmawiany różaniec. Wartę honorową przy trumnie pełnili nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni Zespołu Szkół w Resku, którzy przez wiele lat pracowali z dyrektorem p. A. Szatkowskim.

Podczas mszy żałobnej padło wiele słów uznania dla całej działalności p. Adama Szatkowskiego, zarówno na polu zawodowym – w dziedzinie rozwoju szkolnictwa, krzewienia wiedzy o historii, jak i roli w łobeskim powiecie. Niejednokrotnie podkreślano jego wkład i zasługi w tworzeniu Klubu Szkół Westerplatte – jako prezes organizował sympozja na terenie całego kraju, współpracował z rodzinami Westerplatczyków. Co roku 1 września oddawał hołd poległym na gdańskim wybrzeżu. Liryczne strofy K.I. Gałczyńskiego: „Prosto do nieba czwórkami szli – żołnierze z Westerplatte” kilkakrotnie cytowano podczas uroczystości. Chorąży i asysta sztandaru Klubu Szkół Westerplatte wyróżniali się spośród sztandarów pozostałych szkół – obecnych na ceremonii. Warto dodać, że jedna strona tego sztandaru została zaprojektowana przez uczennicę szkoły podstawowej - w Resku.

Wygłoszone zostały oficjalne przemowy. Głos zabrali, m. in. Dyrektor Zespołu Szkół w Resku, p. Dariusz Siemasz, Starosta Powiatu Łobeskiego, p. Renata Kulik, historyk, dziennikarz i pracownik naukowy - Profesor p. Andrzej Drzycimski – autor książek o mjr. H. Sucharskim, Wiceprezes Szkół Klubu Westerplatte p. Zbigniew Pancer, oraz kanonik Parafii w Resku ks. Marian Kaptur. W imieniu Grona Nauczycielskiego uroczystą mowę wygłosiła p. Joanna Murat – z godnością pożegnała Pana Dyrektora.

Swoją obecnością zaszczycili również: p. Romuald Karaś – dziennikarz, reportażysta, publicysta, autor książek o mjr. H. Sucharskim i Westerplatczykach, który parę lat temu gościł w Resku ze swoją publikacją, Pomorska Kurator Oświaty w Gdańsku – p. Małgorzata Bielang, a także przedstawiciel IPN-u w Szczecinie – p. Szymon Nowacki.
Nie mogło zabraknąć głosu syna - ks. Piotra Szatkowskiego, osobiście uczestniczącego w ceremonii, który wyraził słowa podziękowania wszystkim, którzy przybyli na uroczystość ostatniego pożegnania. Podkreślił też udział Wspólnoty Przyjaciół Oblubieńca, do której należał także p. Adam.
Oprawę muzyczną przygotowała Schola Katedralna ze Szczecina.

W kondukcie żałobnym, do miejsca ostatniego spoczynku udali się wszyscy, dla których pan A. Szatkowski był szczególnie bliski. Nad bezpieczeństwem czuwali funkcjonariusze Policji w Resku.

Po przybyciu na miejsce pochówku, wzruszające słowa do najbliższych z rodziny – żony Haliny, córki Kariny, syna Piotra, rodzeństwa pana Adama i wszystkich zebranych na Cmentarzu wygłosił Burmistrz Reska – p. Arkadiusz Czerwiński. Oficjalnie pożegnał swojego mieszkańca, wieloletniego pracownika Oświaty w Resku, Radnego Powiatu, działacza społecznego, a przede wszystkim – przyjaznego i serdecznego człowieka, otwartego na potrzeby innych. Bryłkę ziemi z grobu rodziców p. Adama przywiozło rodzeństwo – brat i dwie siostry - symbolicznym gestem posypano trumnę.

Żegnaj – Twoja wędrówka po Ziemi Reskiej, po polach bitewnych niezłomnych żołnierzy gdańskiego wybrzeża, po niezgłębionych kartach historii - dobiegła końca. Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci! Spoczywaj w Pokoju.

JW

Resko24.pl/ZS Resko

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x