Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

„ Kto czyta książki, żyje podwójnie.” Umberto Eco

Lekturiada SP Resko 2023 03W dzisiejszych czasach – w dobie komputerów, smartfonów i innych urządzeń elektronicznych pochłaniających większość czasu młodych ludzi, trudno zmobilizować uczniów do czytania lektur – zwłaszcza tych obowiązkowych, które niejednokrotnie pojawiają się na egzaminie.

Nauczyciele humaniści z Zespołu Szkół w Resku postanowili promować czytelnictwo w atrakcyjny i niekonwencjonalny sposób. Podjęto wyzwanie, zaproponowane przez szczecińskie kuratorium.

Na przełomie marca i kwietnia 2023r. uczniowie uczestniczyli w innowacyjnych zajęciach, poświęconych lekturom szkolnym. Lekcje języka polskiego odbywały się w formie przedstawień, jak np. głośne odczytywanie wybranych fragmentów, drama – odegranie na scenie fragmentu wybranej lektury. Ponadto uczniowie układali krzyżówki tematyczne, rozwiązywali rebusy, wyszukiwali ciekawostki z życia danego autora, wypisywali aforyzmy.

Młodzież wykonała lapbooki dotyczące wybranej lektury, zawierające: dane o autorze, tytuł dzieła, rodzaj i gatunek literacki, krótką informację o bohaterach, ważniejsze wydarzenia – wzbogacone rysunkami i zdjęciami. Na forum szkoły pojawiła się gazetka zachęcająca do konkursu.
14 kwietnia odbyło się losowanie, w którym wyłoniona została najciekawsza lektura – powieść Rafała Kosika: „Felix, Net i Nika, oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”, omawiana szczegółowo w kl. VI.

W II etapie konkursu odbyły się eliminacje, których celem było wyłonienie najlepszego lektora wśród uczniów kl. IV-VIII SP. 10 maja 2023r., na forum szkoły, chętni uczniowie w strojach galowych czytali fragmenty wybranej przez siebie lektury. Jury w składzie: Mariola Robak – przedstawicielka Biblioteki Miejskiej w Resku, Joanna Murat – nauczycielka języka polskiego, Agata Ostrowska – nauczycielka szkolnej biblioteki, oraz Monika Lipka – nauczycielka szkolnej świetlicy. Zwycięstwo przypadło Nikoli Babij z kl. VI b, która będzie reprezentowała szkołę na konkursie kuratoryjnym 30 maja 2023r. w Szczecinie.

Po zakończeniu eliminacji wszystkim uczestnikom przyznano dyplomy i upominki, które oficjalnie wręczył Dyrektor szkoły – p. Dariusz Siemasz.
Koordynatorki: Joanna Murat, Agata Ostrowska.

Resko24.pl/ZS Resko

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x