Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

„Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli.” – Cyceron

                Dnia 30 maja 2023r. w Sali im. Zbigniewa Herberta Książnicy Pomorskiej w Szczecinie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Po raz czwarty odbył się konkurs „Lekturiada”, organizowany przez – wspominaną bibliotekę – Książnicę Pomorską oraz szczecińskie Kuratorium.

Dwadzieścioro uczestników – uczniów kl. IV-VIII SP z różnych szkół województwa zachodniopomorskiego - wyłonionych drogą szkolnych eliminacji – wzięło udział w konkursie na najlepszego lektora. Czytano ulubiony fragment lektury obowiązkowej. Pojawiły się takie tytuły jak: „Mały Książę” A. de Saint – Exupery’ego– w plebiscycie uczniów uznany za najciekawszą pozycję dla młodzieży, „Mikołajek” R. Goscinny i J.J. Sempe, „Dynastia Miziołków” J. Olech, „Ania z Zielonego Wzgórza” L.M. Montgomery, „Kamienie na szaniec” A. Kamińskiego, „Chłopcy z Placu Broni’” F. Molnar’a „Oskar i Pani Róża” E. E. Schmitt’a.

Uczennica Zespołu Szkół w Resku – Nikola Babij z kl. VI b wybrała fragment z lektury pt.: „ Felix, Net i Nika” Rafała Kosika. Jej interpretacja została zauważona przez komisję – Nikola otrzymała wyróżnienie. Nagrodę wręczyli i gratulacje złożyli Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty p. Jerzy Sołtysiak i p.o. Dyrektor Książnicy Pomorskiej p. Przemysław Wraga.

Ocenie podlegały, m.in., interpretacja utworu, dykcja, tembr głosu, ogólny wyraz artystyczny, kontakt z widzami. Gratulujemy naszej uczennicy oraz wszystkim uczestnikom, którzy podjęli się tak trudnego zadania, jakim jest publiczny występ, zwłaszcza przed nieznaną publicznością.

Warto dodać, że w czasie konkursu doceniano także wkład poszczególnych bibliotek, biorących udział w przedsięwzięciu. Instytucją, która przygotowała najciekawszy program popularyzujący czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży – w ramach konkursu, okazało się Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Dobrej. Więcej o wymienionym przedsięwzięciu możecie przeczytać Państwo w załączonych linkach:

https://radioszczecin.pl/1,456631,lekturiada-w-ksiaznicy-to-zaprezentowanie-naszyc?fbclid=IwAR1D4pzS6wH0sxVkUkO7KI8bwTYweKZa4mCmDk5il5QYQHh7IMnht2eHRIM

https://www.facebook.com/ksiaznicapomorska/posts/pfbid0LfeCMASh1XgvTmExU2uktBswKJ26LVztiEXA5xoHLtquqrKgg9VSxjBrcqHFUUM2l

Zdjęcia: Justyna Walczykiewicz – Zespół Szkół w Resku.

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x