Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Sadza w kominie Chopina Resko 001Dziś (31.10) około godz. 20.50, zaalarmowano zastępy Straży Pożarnej do pożaru sadzy w kominie przy ul. Chopina w Resku.

Jak nam się udało ustalić, w miejsce akcji skierowano dwa zastępy Straży Pożarnej z JRG Łobez i jeden zastęp z OSP Resko. Temperatura w płonącym kominie mogła sięgać nawet kilkaset stopni. Oprócz dymu na szczycie komina można było zaobserwować wydobywające się iskrzące płomienie.

Zapaleniu się sadzy w kominie często towarzyszy charakterystyczny głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Taki pożar to bardzo duże zagrożenie, wysoka temperatura lub ogień wydobywający się z szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz tlenek węgla.

Strażacy po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania zaczęli wygaszać palenisko, poprzez ostrożne wybranie materiału palnego oraz szczelne zamknięcie pieca. Ważnym elementem było zmniejszenie ciągu w kominie, a tym samym intensywność palenia się sadzy, dalszym etapem było dogaszanie zarzewi ognia w przewodzie kominowym. Gaszenie takiego pożaru jest procesem długotrwałym i trudnym. W finale strażacy musieli dokładnie sprawdzić czy w przewodzie kominowym nadal nie występują pojedyncze zarzewia ognia.

Resko24.pl

 

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x