Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Oszustwa internetowe 001W ciągu roku, na terenie powiatu łobeskiego, cyklicznie docierają do nas zgłoszenia na temat przestępstw o charakterze oszustw internetowych metodą „na blika”, bądź inwestowania środków finansowych w kryptowaluty na stronach, które umyślnie wprowadzają w błąd użytkownika na temat możliwości uzyskania zysku oraz zamiaru wypłacenia zainwestowanych pieniędzy, w wyniku czego dochodzi do utraty Naszych, czasem, życiowych oszczędności.

Oszuści działają najczęściej w ten sposób, że włamują się na konto ofiary na portalu społecznościowym i za pomocą komunikatora wysyłają z niego wiadomości do znajomych z informacją o konieczności dokonania drobnej opłaty tłumacząc się nagłą potrzebą, na przykład, że właśnie stoją przy kasie i zapomnieli portfela. Muszą pilnie zapłacić – kupić bilet, a nie mają portfela.
Przestępcy mogą również podszywać się pod pracowników banku, kurierów, przedstawicieli służb mundurowych bądź innych instytucji państwowych. Następnie proszą o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłacają pieniądze z bankomatu, płacą za zakupy bądź dokonują innej transakcji. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu, przekazała je pracownikowi banku, a w rzeczywistości trafiają one do oszusta.

W 2023 roku mieszkaniec powiatu łobeskiego metodą tego typu został oszukany na kwotę 4400 zł poprzez wprowadzenie go błąd co do przelewu blik oraz podanie się za pracownika banku.

W przypadku inwestycji w kryptowaluty na nieznanych bądź niesprawdzonych stronach internetowych, istnieje zagrożenie wprowadzenia Nas w błąd jeśli chodzi o możliwość uzyskania łatwego, ekspresowego zysku w bardzo krótkim czasie oraz możliwości wypłacenia zainwestowanych i zgromadzonych środków finansowych na utworzonym koncie internetowym.
W 2023 roku takim sposobem został wprowadzony w błąd mieszkaniec powiatu łobeskiego, który zainwestował 20 000 zł w wirtualną walutę Etherium na jednej ze stron, która uniemożliwiła wypłatę środków finansowych.

Pamiętajmy, że tego typu zdarzenia mogą dotyczyć każdego z Nas! Oszuści stosują różne metody manipulacji, a perspektywa łatwego, szybkiego zysku w bardzo krótkim czasie jest w stanie wpłynąć na wyobraźnie każdego.

W związku z powyższym apelujemy o rozsądek oraz kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania. Upewnijmy się czy za prośbą pomocy finansowej, nie stoi próba oszustwa.

st. sierż. Szymon Martula /KPP Łobez

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x