Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Dzien pamieci SP Starogard 2024 011 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, natomiast 3 marca 2024 roku, to kolejna rocznica zakończenia działań wojennych na ziemi reskiej. 28 lutego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z p. Anielą Muszyńską, wdową po poruczniku Janie Muszyńskim oraz z p.Ewą Kurzyk, pasjonatką historii lokalnej. Panie w barwny i absorbujący sposób opowiedziały o wydarzeniach sprzed prawie 80 lat. Następnie uczniowie odwiedzili kwatery kombatantów w Starogardzie i Resku.

W środę, 6 marca władze i mieszkańcy gminy Resko uczcili te ważne wydarzenia na reskim cmentarzu, przed kwaterą wojenną żołnierzy I Armii Wojska Polskiego. W przemarszu na cmentarz i w uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe oraz żołnierze.
Uczniowie naszej szkoły również brali udział w tym wydarzeniu. Do Reska pojechał poczet sztandarowy w składzie: Martyna Kopacewicz, Zuzanna Kaczor, Wiktor Kaciuba. Dyrektor szkoły, pani Ryszarda Czaban i nauczycielka języka polskiego, pani Elwira Warnke, złożyły kwiaty pod pomnikiem żołnierzy poległych w walkach o wyzwolenie Reska w 1945 roku.

Uczestnictwo w uroczystościach patriotycznych służy identyfikacji narodowej i kulturowej oraz przygotowuje do życia w społeczeństwie. Wpływa na kształtowanie więzi z krajem ojczystym. Dzisiejszy wyjazd był wspaniałą lekcją patriotyzmu, ale i historii dla naszych uczniów, którzy z należytą powagą oddali cześć walczącym za naszą wolność.

Resko24.pl/SP Starogard

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x