Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

_cuvaZa nami kolejna edycja turnieju o tematyce mitologicznej, w którym wzięły udział zaproszone szkoły z powiatu łobeskiego.

Przygotowania do konkursu trwały kilku miesięcy. Uczniowie pod opieką pani Anny Bartkowiak wykonywali rzeźby przedstawiające bogów i bohaterów z mitologii greckiej. Powstały kukły m.in: Kory, Afrodyty, Hestii, Penelopy Demeter, Satyra, Amfitryty. Malowidła na kamieniach ukazywały sceny z poznanych opowieści oraz atrybuty bogów. Odbyły się lekcje tematyczne odsłaniające tajemnice antycznego świata.
Przed konkursem zorganizowaliśmy wystawy prac plastycznych, gazetki poświęcone kulturze starożytnej Grecji. Ponadto, na forum zamieszczono galerię zdjęć z poprzednich edycji, upamiętniające historię Konkursu Mitologicznego w naszej szkole. Powstała też wystawa ceramiki, reprodukcji i związków frazeologicznych o tematyce antycznej. W gablotkach znalazły się pamiątki z Grecji oraz „ symboliczna” puszka Pandory.
Forum w stylu antycznym udekorowała p. Anna Zań – nauczycielka historii i plastyki.

10 kwietnia 2024 roku o godzinie 11.00 rozpoczął się Powiatowy Konkurs Mitologiczny, pod patronatem Starostwa Powiatowego w Łobzie.

Udział wzięli chętni uczniowie klas piątych i szóstych ze szkół podstawowych w:
Dobrej, Łobzie, Starogardzie, Węgorzynie (po raz pierwszy gościliśmy uczestników z tej miejscowości), oraz w Resku.

Na konkurs przybyli zaproszeni goście: Starosta - pani Renata Kulik, wraz z przedstawicielką ds. promocji Powiatu Łobeskiego, panią Magdaleną Chechłą, zastępca dyrektora Centrum Kultury - pani Sylwia Grabowska. Dyrektor Zespołu Szkół pan Dariusz Siemasz, wraz z panią wicedyrektor Violettą Dynarską – Adamowicz, powitali zebranych.
Drużynę z SP w Dobrej reprezentowali: Aleksandra Andrzejczak, Liliana Kuś, Maria Łojek, Katarzyna Ziędalska. Opiekunem była pani Paulina Zaklukiewicz

Grupę ze SP w Łobzie przygotowała pani Izabela Mościcka, a przyjechali na konkurs: Anna Krakus, Paulina Różańska, Filip Książczyk i Jakub Zięba.

Zespół ze Starogardu, pod wodzą pani Elwiry Warnke, stanowili: Amelia Kasicka, Alicja Minko, Maja Zdunkiewicz oraz Daria Krenca.

Drużynę ze SP w Węgorzynie przygotowała pani Barbara Krzęćko, a tej grupie znaleźli się: Borys Garczyński, Amelia Białoskórska, Adam Biedny, Mikołaj Karpowicz. Wspierało ich również troje uczniów, biorących udział w inscenizacji.

Zespół w Resku reprezentowali: Lena Kmieć, Klaudia Rakocy, Antoni Czechowski oraz Tymur Ivlev (opiekun – p. Anna Bartkowiak).

Grupę z Reska zasilili uczniowie z klas piątych i siódmych oraz II LO, w składzie: Antonina Gutowska, Alicja Kreft, Tomasz Bus, Mikołaj Piórkowski, Wojciech Lewandowski, Oliwia Kopka, Marysia Idryjan, Nicola Babij, Julia Strózikowska, Michalina Skrzypa, Jakub Majczyk, Anna Wołodko, Salesa Ilgiewicz i Antonina Jaworska.

Do szkoły uczniowie przybyli ubrani w stroje bogów. Rozpoznać można było: Afrodytę, Herę, Zeusa, Posejdona, Atenę, Demeter, Apolla, Artemidę i inne postacie – mniej lub bardziej znane z greckiej mitologii. Na szkolnym forum uczniów i zaproszonych gości przedstawiła p. Anna Bartkowiak, a starosta p. Renata Kulik wyraziła podziw i radość z faktu tak licznego przybycia przedstawicieli szkół z powiatu.
W pięknej scenerii góry Olimp rozpoczęły się prezentacje zespołów z różnych szkół - piosenki, rymowanki, krótkie inscenizacje w teatralnym ujęciu wybranych scen z życia starożytnych bogów i herosów, na co szczególną uwagę zwrócił dyrektor szkoły – p. Dariusz Siemasz.

Kolejnym etapem były konkurencje sprawdzające wiedzę - zadania związane z tabletami i kodami QR, przygotowane przez p. Joannę Knap.

Po konkursie uczniowie zostali zaproszeni na poczęstunek ufundowany przez Zespół Szkół.
Wszyscy mogli obejrzeć wystawy i zrelaksować się po konkursie.

Jury w składzie : p. Sylwia Grabowska, p. Agata Ostrowska oraz p. Elwira Warnke podsumowali wyniki, a nagrody wręczali - pani starosta Renata Kulik oraz pan dyrektor Dariusz Siemasz. Klasyfikacja wygląda następująco:
I mce uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Resku;
II mce zespół ze Szkoły Podstawowej w Węgorzynie;
III mce grupa ze Szkoły Podstawowej w Dobrej;
IV mce uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łobzie;
V mce – zamykający klasyfikację – wychowankowie ze Szkoły Podstawowej w Starogardzie.

Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy, słodycze i różne pamiątki, tematycznie związane z grecką mitologią.
Jubileuszowy Turniej Wiedzy Mitologicznej przechodzi do historii, z nostalgią i radosnym wspomnieniem sukcesu szykujemy się do kolejnej edycji – za rok.
Serdecznie podziękowania kierujemy do Starostwa Powiatowego za wsparcie finansowe oraz pani Renacie Ostrowskiej ze Studio DAO i panu Łukaszowi Jaworskiemu za pięknie wykonane nagrody i pomoce dydaktyczne.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała p. Anna Bartkowiak – koordynatorka i pasjonatka mitologii greckiej w naszej szkole.

Zespół Szkół w Resku

Resko24.pl/ZS Resko

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x