Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

80Rocznica Resko 2025 04Z okazji 80 Lat Państwowości Polskiej na Ziemi Reskiej w dniu 6 marca 2024 r. odbyła się oficjalna uroczystość, w której udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych oraz placówek oświatowych Gminy Resko.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 14.00 uroczystym przemarszem z rynku z udziałem honorowej asysty 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego ze Świdwina pod dowództwem ppor. Bartłomieja Dolaka w kierunku kwatery wojskowej na Cmentarzu Komunalnym w Resku.

Główna część uroczystości rozpoczęła się od powitania Pocztów Sztandarowych: Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych w Resku, Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Resku, Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Sucharskiego w Resku, Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogardzie, Przedszkola Miejskiego im. Kubusia Puchatka w Resku. Głos zabrali pan Arkadiusz Czerwiński Burmistrz Reska. Ksiądz Proboszcz Marian Kaptur odmówił modlitwę w intencji wszystkich Kombatantów i Weteranów, pochowanych na Cmentarzach Komunalnych w Resku i Starogardzie.

Ppor. Oksana Mariak z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Apelu Pamięci przywołała pamięć obrońców, bohaterów poległych, którzy oddali życie za ojczyznę oraz wszystkich tych, co przybyli na tę ziemię i swoim zaangażowaniem i wiedzą przyczynili się do rozwoju gospodarczego i intelektualnego naszej małej ojczyzny. Zgromadzeni goście oraz przedstawiciele służb mundurowych oddali hołd bohaterom, złożyli symboliczne wiązanki kwiatów.

Po części oficjalnej uczestnicy przeszli do Centrum Kultury, aby wysłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Resku pod kierunkiem pani Alicji Górskiej – Powchwowicz. Uroczystość zakończyło przedstawienie pt. „Kresowe pograjki w Gołongu” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej „INA”.

Więcej zdjęć: facebook.com/resko24

Relacja filmowa:

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x