W nocy ze środy na czwartek, 19 listopada 2025 roku, doszło do pożaru na terenie Zakładu Przetwórstwa Drzewnego IKEA Industry w Resku. Ogień pojawił się w kluczowym dla linii produkcyjnej pomieszczeniu rębaka. Na miejsce skierowano łącznie 6 zastępów straży pożarnej z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.
Szybki alarm i wstępne działania pracowników
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez st. kpt. mgr inż. Grzegorza Palucha, Rzecznika Prasowego Komendanta Powiatowego PSP w Łobzie, pożar został wykryty o godz. 01:38 przez zakładowy system sygnalizacji pożaru (SSP), który natychmiast przekierował sygnał do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Łobzie oraz do ochrony zakładu.
Kluczowe dla opanowania sytuacji okazały się pierwsze działania pracowników zakładu. Jeszcze przed przybyciem profesjonalnych służb, pracownicy podjęli skuteczną walkę z ogniem, wykorzystując zakładową instalację hydrantową. To wstępne ugaszenie ognia zapobiegło jego rozprzestrzenieniu się i znacząco zminimalizowało potencjalne straty.
Szczegóły akcji gaśniczej
Na miejsce zdarzenia natychmiast zadysponowano łącznie 20 ratowników wchodzących w skład 6 zastępów:
-
JRG Łobez – 3 zastępy
-
OSP Resko – 2 zastępy
-
OSP Łosośnica – 1 zastęp
Działania straży pożarnej polegały na podaniu dwóch prądów wody w celu dogaszenia zarzewia ognia oraz usunięciu spalonych i żarzących się trocin. Następnie dokładnie sprawdzono kanały instalacji technologicznych odprowadzających pył przez otwory rewizyjne oraz sąsiednie pomieszczenia. W wyniku kontroli nie stwierdzono żadnego dalszego zagrożenia.
Jak podkreśla Rzecznik PSP w Łobzie: "W wyniku pożaru i działań ratowniczo-gaśniczych nikt nie został poszkodowany."
Akcja ratowniczo-gaśnicza została zakończona o godzinie 03:19 w dniu 19 listopada 2025 r.
https://resko24.pl/aktualnosci/4534-nocny-pozar-w-resku-ogien-w-rebaku-fabryki-ikea-interwencja-6-zastepow-strazy-pozarnej.html#sigProId6fba76c4a9
Resko24.pl

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.