Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Najpierw Donald Tusk nawoływał do niepłacenia i likwidacji abonamentu RTV, nazywając go "haraczem ściąganym z ludzi", a teraz mam zapłacić karę? - oburza się p. Jan mieszkaniec Reska, po informacji, że może do niego zapukać kontroler Poczty Polskiej i nałożyć 700 złotych kary.

Finansowanie mediów publicznych w naszym kraju i ściągalność abonamentu to od lat nierozwiązany problem, choć opłata w Polsce należy do najniższych w Europie. Zgodnie z prawem każdy obywatel ma obowiązek zarejestrować posiadane przez siebie radio lub telewizor. Musi to nastąpić w ciągu dwóch tygodni od kupna urządzenia. Zaś abonament RTV, który finansuje działania publicznego radia i telewizji, należy opłacać od następnego miesiąca.

22 złote 70 groszy, tyle dokładnie wynosi miesięczny abonament RTV i choć suma może nie jest astronomiczna, wielu mieszkańców Gminy Resko - zgodnie zresztą z tendencją ogólnopolską - od dawna obowiązkowej opłaty nie uiszcza. Ale urzędnicy właśnie postanowili przypuścić zmasowany atak na tych, którzy „nielegalnie” słuchają radia i „nielegalnie” oglądają telewizję. W naszym domu może zjawić się kontroler Poczty Polskiej i sprawdzić czy mamy zarejestrowany odbiornik i czy płacimy abonament. Jeśli nie, trzeba będzie zapłacić karę. Aż 681 złotych, czyli 30-krotność miesięcznego abonamentu!

Kontrolowane są osoby, które posiadają lub posiadały zarejestrowany odbiornik RTV, ale inspektorzy Poczty Polskiej zapukają także do losowych osób oraz mieszkańców którzy znajdują się na liście dłużników. Jeśli inspektor stwierdzi, że nasz telewizor nie został zarejestrowany, może nałożyć na nas karę. Ściganiem należności zajmować się będzie następnie Urząd Skarbowy, który będzie miał prawo, między innymi, zająć naszą pensję.

- Chyba wszyscy pamiętają jak premier Donald Tusk nawoływał do niepłacenia i likwidacji abonamentu RTV. Nazwał to "haraczem ściąganym z ludzi". To mówił najważniejszy polityk w kraju i ja go posłuchałem. A teraz za szumne zapowiedzi polityka, z których nic nie wyszło mam płacić karę - dopowiada rozgoryczony mieszkaniec Reska.

Listonosz na tropie telewizora, czy tylko upoważniony kontroler?

Ogólnopolskie media rozgłaszają informację, że taka kontrola może się odbyć na podstawie donosu listonosza lub sąsiada. Potem do drzwi zapuka upoważniony do przeprowadzania kontroli pracownik poczty, który - co warto wiedzieć - musi mieć przy sobie aktualne upoważnienia do przeprowadzania kontroli, identyfikator i legitymacją służbową. Na życzenie kontrolowanego powinien okazać dowód osobisty.

Skontaktowaliśmy się dzisiaj z konsultantem Poczty Polskiej i zapytaliśmy o prowadzone kontrole abonamentu RTV. Jak nas zapewniano, obecnie listonosze nie mają uprawnień do prowadzenia takiej kontroli i nie należy się ich obawiać. Taką kontrolę mogą przeprowadzić wyłącznie uprawnieni kontrolerzy. Na taką kontrolę nie musimy się zgodzić i nie mamy obowiązku takiego pracownika wpuścić do domu.

Przepis de facto jest martwy. Zgodnie z prawem, obywatel nie ma obowiązku wpuszczania do domu kontrolera z Poczty Polskiej. I nie grożą mu za takie zachowanie żadne negatywne konsekwencje. Nie oznacza to jednak, że w ten sposób unikniemy płacenia abonamentu. Poczta może sprawdzić bowiem, czy posiadamy telewizję satelitarną lub kablową. A to, wraz z odmową wpuszczenia do domu kontrolera, może spowodować, że Poczta wystawi tak zwany "tytuł wykonawczy", zmuszający nas do opłacenia zaległości. 

Warto dodać, że zaległość z tytułu nieopłacania abonamentu można próbować rozłożyć na raty lub umorzyć. Taka możliwość istnieje w przypadku szczególnych względów społecznych czy przypadków losowych. Wnioskować o to można pisząc pismo do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że obecnie Poczta Polska w Resku nie otrzymała żadnych specjalnych instrukcji odnośnie prowadzenia kontroli RTV, takiej kontroli również nie prowadzą miejscowi listonosze. Czyli mówiąc nieco kuriozalnie, bez specjalnych podejrzeń możemy odbierać paczki i listy.

I jeszcze jedna ważna informacja: Portal Resko24.pl jest nadal bez abonamentu, dostępny przez 24h/7 dni w tygodniu!

Resko24.pl

 

R24PL
Redaktor: R24PL

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

apacz
+2 # apacz 2016-07-12 17:56
A jak ma się przepis w przypadku posiadania urządzenia, które może odtwarzać tv, ale bez podłączonej anteny? Innymi słowy - czy ustawodawca ma prawo rządać opłaty abonamentowej jeżeli na "telewizorze" nie ogląda się telewizji, a używa się go np do konsoli lub kina domowego?
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x