Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Dziś nad ranem doszło do pożaru budynku tzw. stanicy, usytuowanej nad jeziorem w Starej Dobrzycy. Pożar gasiło pięć zastępów straży pożarnej, niestety obiekt spłonął doszczętnie.

O godz. 5.30 zaalarmowano pierwsze zastępy straży pożarnej, po dotarciu na miejsce okazało się, że pożar jest już bardzo rozwinięty. Pomimo zmasowanych działań strażaków, budynek został całkowicie zniszczony i nadaje się już tylko do rozbiórki. 

Stanica nad jeziorem, pomimo swojej nazwy już takiej funkcji nie pełniła. Kiedyś, wiele lat temu, faktycznie było to miejsce w którym można było czynnie wypoczywać nad wodą, korzystając ze sprzętu wodnego i możliwości noclegu. W ostatnich latach zdarzało się, że były tam organizowane różne imprezy okolicznościowe. Niestety budynek nie spełniał  już wszystkich, obecnie panujących wymogów i wymagał gruntownych inwestycji, być może nawet całkowitej przebudowy. Dlatego jego rola w ostatnim czasie była bardzo ograniczona.

Budynek jest własnością gminy Resko, ale obecnie był użyczony na potrzeby stowarzyszenia "Nasz zakątek" działającego w Starej Dobrzycy. Cyklicznie odbywała się tam impreza "Gertrudy" oraz inne imprezy integracyjne dla mieszkańców np. "Pożegnanie lata". 

- Byłem po pożarze na miejscu. Obecnie budynek nadaje się tylko do rozbiórki, był ubezpieczony. Teraz jest jeszcze zbyt wcześnie na konkretne deklaracje, ale na pewno coś powstanie w jego zastępstwie. Wszystko zależy od tego jakim budżetem będziemy dysponowali, być może uda się coś stworzyć wykorzystując środki finansowe z projektów unijnych - powiedział Arkadiusz Czerwiński, burmistrz Reska.

Pożar gasiły dwa zastępy z OSP Resko i trzy z JRG Łobez. Policja prowadzi czynności wyjaśniające okoliczności tego zdarzenia, na tę chwilę przyczyna pożaru nie jest znana.

fot. Latem to bardzo popularne miejsce wypoczynku nad wodą.

Poniżej zdjęcia z dzisiejszej akcji gaśniczej:

Nagranie z miejsca pożaru:

Resko24.pl, fot. OSP Resko

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Franek
+15 # Franek 2020-02-22 13:34
Brawo dla koła gospodyń. Niezła impreza.
Zgłoś administratorowi
Nostalgia
+19 # Nostalgia 2020-02-22 18:58
Szkoda ..ile wspomnien pod tym niebem.....coś się konczy i coś zacznie dla kolejnych pokoleń.. dobrze że nikt nie zginął...Jednak nigdy nie będzie tak silnych wrażeń jak mojego pokolenia... sprzed 30 lat ...jak otwarte trumny z pobliskiego kościoła....dworek był wówczas w dobrym ....stanie
Zgłoś administratorowi
Ja
-7 # Ja 2020-02-22 20:45
Skoro budynek był ubezpieczony, to nie widzę przeciwwskazań, aby odbudować stanicę przystosowaną do nowych wymogów.
Zgłoś administratorowi
Mieszkaniec
+18 # Mieszkaniec 2020-02-22 21:11
Jezioro Dobrzyca, Stara Dobrzyca straciły SERDUCHO:( Trzeba jak najszybciej ściągnąć wiszący jeszcze symbol STANICY i w wakacje powiesić na nowej :)
Zgłoś administratorowi
Kaśka
+12 # Kaśka 2020-02-22 22:29
Kwota ubezpieczenia na pewno nie pokryje kosztów odbudowy,dochodzą jeszcze koszty rozbiórki , bo trzeba to usunąć przed latem ,żeby nie straszyło letników.Gmina ma wiele innych problemów, więc nie widzę potrzeby odbudowy i dokładania do "Gertrud"
Zgłoś administratorowi
Krzychu
+13 # Krzychu 2020-02-22 23:56
Panie Gospodynie gruby melanż poniósł jak widać na bogato.
Zgłoś administratorowi
Nostalgia
-7 # Nostalgia 2020-02-23 03:27
Odchodzi..I już nigdy nie wróci nasza młodość, nasze wspomnienia, nadzieję, pierwsze miłości, wyjazdy z nowo narodzonymi dziećmi, przebiśniegi i wiatr na brzegu jeziora po ,,nieprzespanych,, nocach, p. Karwowowski z mlodzieza, p.Olszewski z kolegami....A teraz cokolwiek będzie to bez tego ducha ....zabawy, improwizacji, śmiechu i, i nie ma co wołać by zostawić coś że starych murów...wszystko ma swój kres....jest czas tabletów i szkoda że młodzi nie garną się do wolnych jezior...A że gospodynie...dobrze że chociaż one...I nie oskarzajmy..bo nie pewno co było zprzyczyną......
Zgłoś administratorowi
M
+11 # M 2020-02-23 07:50
Teraz czas dla Gertrud i rady sołeckiej zakasac rękawy sprzętu na wsi dużo a jak się trochę pomajstruje w budżecie sołeckim to i na projekt się znajdzie środki.To była zawsze wizytówka tej wsi więc cel wydaje się słuszny.Nominacja na sołtysa roku też zobowiązuje a przy okazji grancik sołecki pociągnąć , tylko zewrzeć pośladki i pomóc gminie.
Zgłoś administratorowi
Artur
+9 # Artur 2020-02-23 22:38
ad. Kaśka
Po części masz rację, ale...(inne konta, inne pieniążki)
To miejsca potrzebuje - czegoś, jak to ujął Mieszkaniec Serducha.
PS
i może tym razem dla wszystkich, dzieci też(świetlica)
Zgłoś administratorowi
Kaśka
+6 # Kaśka 2020-02-24 08:03
Faktycznie w Dobrzycy nie ma świetlicy dla dzieci,ale lokalizacja nad jeziorem chyba byłaby nietrafiona.Jeśli chodzi o SERDUCHO-tak.Prawdziwa stanica z wypożyczalnią sprzętu wodnego/kajaki,rowery wodne itp./służyłaby wszystkim.Jest coś takiego jak budżet obywatelski,jak się nie mylę to 100 tys.zł.Gdyby mieszkańcy Gminy tak zdecydowali, to może w przyszłym roku będzie można coś takiego stworzyć .W tym roku nie ma raczej szans.Pozdrawiam wszystkich, którzy podzielają moje zdanie. :roll:
Zgłoś administratorowi
Sąsiad
-8 # Sąsiad 2020-02-24 16:54
Kaśka nie zrobiła NIC:( oprócz krytyki)
GERTRUDY - tak trzymać!!!
Zgłoś administratorowi
Magda
-1 # Magda 2020-02-24 20:30
przykro patrzeć na to co pewnie młodzi ludzie piszą...,,gruby melanż,,, Gertrudy,,, pewnie Ci co piszą nie mają matek i babć, a jak mają to ich nie szanują...a nawet ktoś proponuje maść na ból dupy...co to ma być? to tylko wołanie o tego ducha, który ginie...ducha wrażliwości, dobroci wzajemnej.....życzliwości. Jeśli tego ma nie być to nie warto odbudowywać... starsze panie znajdą sobie miejsce na spotkania .....bo one cieszą się sobą a nie miejscem na ring...
Zgłoś administratorowi
Kaśka
+12 # Kaśka 2020-02-24 21:08
ad.Sąsiad
Nie wiem czemu na mnie naskakujesz, tak agresywnie, z pazurami.I skąd wiesz kto , i ile zrobił?Do Gertrud nic nie mam.Co do krytyki to duży znak zapytania???? Nie zamierzam więcej polemizować, nie ten poziom.Pozdrawiam.
Zgłoś administratorowi
Arkadiusz
+12 # Arkadiusz 2020-02-25 07:49
Cytuję Magda:
przykro patrzeć na to co pewnie młodzi ludzie piszą...,,gruby melanż,,, Gertrudy,,, pewnie Ci co piszą nie mają matek i babć, a jak mają to ich nie szanują...


Widzę daleko posuniętą chęć obrażenia... ale właśnie ludzi mających świadomość co się stało.

Ptaszki śpiewają... i tego Magdo powinnaś być świadoma. Oficjalna przyczyna będzie zapewne taka by móc uzyskać pieniądze z ubezpieczenia. Nie krytykuj jednak, bo zbyt wiele osób widziało pogorzelisko i przekazało relację z której to właśnie ci młodzi robią podśmiechujki.

Nawet gdyby nie było takiej tragedii to warto zaznaczyć, że użyczenie stanicy to przywilej. Przywilej bezpłatny, z którego większość mieszkańców gminy nie miała nic. Nie dziw się że ludzi to boli, że są źli na nonszalanckie posługiwanie się majątkiem, że są źli że stała się taka tragedia.

W dodatku teraz na potrzeby imprez stowarzyszenia (które jest odpowiedzialne pośrednio, lub bezpośrednio za pożar) z naszych wspólnych pieniędzy (gminnych) mamy coś zbudować?
Zgłoś administratorowi
Albert
+13 # Albert 2020-02-25 07:58
Nie zbudują żłobka - bo nie ma pieniędzy, nie zbudują drogi do Łosośniczki do nie ma pieniędzy, nie utwardzą dróg przy Ługawinie bo nie ma pieniędzy, nie odtworzą dróg do pól bo nie ma pieniedzy, nie odtworzą parków bo nie ma pieniedzy, nie wstawią lamp po wioskach bo nie ma pieniędzy...

...ale zrobią miejsce imprezowe (dla stowarzyszenia) nad jeziorem.
Zgłoś administratorowi
Zuzia
+7 # Zuzia 2020-02-26 10:40
jezioro na szczęście jest dobrem wspólnym...a po co budować coś co nie przynosi dochodu..skoro coś nowego powstanie, to wynajmujący ją powinni płacić za pobyt. Cennik stały bez zniżek...do kasy w urzędzie, albo sołtysa. I skończą się waśnie. A jak ktoś chce mieć hotel dla siebie to na swojej działce wybudować. Świetlice na wsiach są wolne w soboty, niedziele, święta można umożliwić korzystanie dla wszystkich mieszkańców obwodu..nic dziwnego ze Panie z Dobrzycy korzystały ze stanicy, tam mieszkają, a innej świetlicy na wsi nie miały. Nazywanie tych Pań Gertrudami jest niegrzeczne, to impreza tak się nazywa i jest w wielu miejscach Polski np.Gdańsku. Jak są Mikołajki, to uczestników nie nazywa się Mikołajami. I to jest ta różnica między młodym i starym...Stary ma siedzieć pod piecem, a jak za długo siedzi - to też się zasiedzi...i nikomu nie dogodzi.
Zgłoś administratorowi
Kierowca Busa
+8 # Kierowca Busa 2020-02-27 19:55
Sołectwo ma świetlicę... i to taką dla dzieci.
Zgłoś administratorowi
pasażer busa
+3 # pasażer busa 2020-02-28 07:40
To dobrze ze ma, możecie się tam bawić. A starsze panie 15 km przez las pieszo , średnia przyjemność...
Zgłoś administratorowi
Artur
+5 # Artur 2020-02-29 05:13
Nie 15 km tylko 4 i tylko 3 panie ite panie się nazywają Gertrudy Ta lalką co tam z koszykiem to właśnie Gertruda
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x