Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

W tym roku po raz trzeci odbyła się akcja „One Billion Rising – Nazywam się Miliard”- akcja przeciw przemocy wobec dziewcząt i kobiet. Dziś 25 lutego o godzinie 14.30, Resko po raz trzeci zatańczyło przeciwko przemocy w ramach światowej akcji „Nazywam się miliard”, pod hasłem „Tylko TAK oznacza zgodę”.

W Polsce cały czas to kobieta/dziewczyna musi udowodnić, że powiedziała wystarczająco głośno i wyraźnie „nie”, aby udowodnić winę gwałciciela. A jeśli spała, albo ktoś jej wrzucił pigułkę gwałtu? Jak mogła to zrobić? Dlatego w 2020 roku tematem wiodącym akcji Nazywam się Miliard/ One Billion Rising w Polsce jest kwestia zgody na kontakty intymne.

• Według danych Komendy Głównej Policji w Polsce w 2017 roku wszczęto 2486 postępowań w sprawach dotyczących zgwałcenia. Tylko w przypadku połowy z nich (1262) uznano, że do gwałtu faktycznie doszło.

• Badania amerykańskie wskazują, że około 25–30% dorosłych kobiet pada przynajmniej raz w życiu ofiarą gwałtu.

• Badania polskie pokazują olbrzymią skalę tego zjawiska – szacuje się, że około 11,5% polskich kobiet (czyli około półtora miliona) w wieku 18–70 lat padło ofiarą gwałtu lub próby gwałtu.

• Badania przeprowadzone w Polsce przez Fundację Ster pokazały, że ponad 23% kobiet uczestniczących w badaniu doświadczyło próby gwałtu ze strony mężczyzny, a ponad 22% kobiet zostało zgwałconych przez mężczyzn.

• Wg European Sourcebook of Crime and Criminal Justice Statistics Tylko 13,2 proc. osób skazanych za zgwałcenie dostaje w Polsce kary długoterminowe, czyli między 5 a 10 lat więzienia, gdzie średnia europejska wynosi 25,4 proc. (w Czechach 32 proc., na Węgrzech – 33,7 proc., w Niemczech – 24,6 proc., a we Francji – 31,9 proc.). Z danych tych wynika, że polskie sądy są statystycznie dwa razy łagodniejsze wobec gwałcicieli niż sądy w innych krajach europejskich.

W tym roku, grupa kobiet, dziewcząt oraz chłopców, tradycyjnie w rytm muzyki rozpoczęła swój protest przeciwko przemocy. Wspólny taniec miał okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet, które doświadczają przemocy.

Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego gm. Resko pani Iwona Lewandowska z Centrum Usług Społecznych w Resku oraz pani Joanna Piotrowska - założycielka i prezeska Feminoteki w Polsce, przybliżyły mieszkańcom cel i charakter dzsiejszej akcji. 

Akcje w Polsce koordynuje fundacja "Feminoteka" we współpracy z Antyprzemocową Siecią Kobiet i lokalnymi grupami i organizacjami. Strona www: https://feminoteka.pl.

Relacja filmowa:

Fotorelacja Resko24.pl:

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x