Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Szef rządu, Mateusz Morawiecki ogłosił: 6 maja otwieramy żłobki i przedszkola. W Resku przedszkole będzie otwarte, ale w późniejszym terminie.

W środę podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w ramach drugiego etapu odmrażania gospodarki zostaną otwarte żłobki i przedszkola. Podkreślono, że w wyjątkowych sytuacjach samorządy mogą zamknąć takie placówki. - Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie - brzmi komunikat na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

- W tej chwili wspólnie z nauczycielami analizujemy sytuację, ale już wiemy, że nie zdążymy otworzyć przedszkola 6 maja, może to nastąpić w późniejszym terminie. Najpierw musimy zorientować się ile rodziców w ogóle jest zainteresowanych, aby w tym czasie przyprowadzać swoje dzieci do przedszkola. Musimy jeszcze poznać opinie i wytyczne Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej z Łobza. Wznowić dostawy posiłków. Podsumowując, dopóki nie będziemy w stanie zagwarantować dzieciom w pełni bezpiecznego i komfortowego pobytu w naszej placówce, do tego czasu pozostanie ona zamknięta - powiedziała Marzanna Knap, dyrektor Przedszkola Miejskiego im. Kubusia Puchatka w Resku.


 

 

729x308

Od 6 maja br. otwieramy przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego, przy uwzględnieniu wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.

Ze względu na sytuację epidemiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej. W pierwszej kolejności z przedszkola powinny skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. Pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Organ prowadzący przedszkole, oddział przedszkolny w szkole podstawowej lub inną formę wychowania przedszkolnego,

  • Pomoże dyrektorowi w zapewnieniu opieki nad dziećmi i realizowaniu skierowanych do niego wytycznych.
  • Zobliguje dyrektora do przygotowania wewnętrznych procedur bezpieczeństwa na terenie placówki.
  • Zapewni środki higieniczne potrzebne do bieżącego funkcjonowania placówki.
  • W miarę możliwości zapewni dodatkowe pomieszczenia dla dzieci, a także wyposażenie tych pomieszczeń.
  • W razie potrzeby zaopatrzy pracowników w indywidualne środki ochrony osobistej: jednorazowe rękawiczki, maseczki, ewentualnie przyłbice, nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem.
  • Wesprze dyrektora placówki w organizacji żywienia, w tym w wyborze bezpiecznych dostawców i zdrowych produktów żywieniowych, także w sytuacji wyboru dostawcy zewnętrznego (tzw. cateringu).
  • Ustali szybki sposób komunikacji z dyrektorem, np. do raportowania o liczbie dzieci lub w sytuacji podejrzenia zakażenia.
  • Zabezpieczy możliwość szybkiego uzupełniania kadry pedagogicznej w przypadku nieobecności nauczycieli z powodu choroby lub kwarantanny.

Pozostałe wytyczne dla przedszkoli: https://www.gov.pl/web/edukacja/wytyczne-dla-przedszkoli

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x