Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

W niedzielę w całej Polsce odbywały się protesty przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego delegalizującej dotychczas obowiązujące przepisy dopuszczające aborcję ze względu na wady medyczne płodu. Na ulice wyszły setki tysięcy głównie młodych osób. Kobiety w Resku również nie pozostały obojętne i w ramach protestu przemaszerowały ulicami miasta.

W czwartek sędziowie Trybunału Konstytucyjnego orzekli, że przepis zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu jest niezgodny z polską konstytucją. W rzeczywistości oznacza to, że w Polsce wprowadzono niemal całkowity zakaz aborcji, ponieważ ponad 90 proc. zabiegów usuwania ciąży było tym spowodowane. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego rozwścieczyło wiele osób. Od czwartku na ulice wychodzą tysiące protestujących. W piątek Strajk Kobiet odbył się w ponad 60 polskich miastach, również w naszym regiony odbywały się podobne protesty.

W niedzielę o godz. 19 rozpoczął się marsz kobiet w Resku. Liczna grupa protestujących wyruszyła spod gmachu Urzędu Miejskiego i przeszła ulicami miasta.

- Przyszłyśmy na spacer ponieważ boimy się o przyszłość kraju, który dzień po dniu staje się coraz bardziej przerażający. Boję się tu mieszkać, nie chcę tu mieszkać. Jeżeli sytuacja się nie zmieni, będę zmuszona stąd wyjechać, bo boję się o własne życie, o swoją przyszłość i o to, że przez to jaki mamy rząd, moje życie zostanie zniszczone - powiedziała portalowi Resko24.pl jedna z uczestniczek protestu.

Wśród protestujących znalazły się osoby w zróżnicowanym wieku. Sporą grupę protestujących stanowiły osoby, nie posiadające jeszcze praw wyborczych. Wszyscy zgodnie zapewniali, że podczas przyszłych wyborów dobrze wykorzystają swój głos - przeciwko obecnej władzy. Większość z uczestników przemarszu była wyposażona w znicze i wieszaki. Dlaczego protestujący używali właśnie wieszaków? Jak tłumaczą, wieszak to symbol sprzeciwu kobiet przeciwko zaostrzaniu przepisów aborcyjnych, ale też pokątnie usuwanych ciąży.

Protest w Resku pomimo sporej frekwencji, odbył się bez wulgaryzmów i agresji. Nie zmienia to jednak faktu, że był bardzo wymowny. Nawet w tak małych społecznościach jak nasze miasteczko, dało się wyraźnie odczuć stanowczy sprzeciw kobiet wobec ostatnich decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

Resko24.pl

 

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x