Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Resko jest miastem, w którym spotkały się dwie narracje historyczne: polska i niemiecka. Obecni mieszkańcy choć pamiętają o dawnej nazwie miasta i jego dziejach, to nadal wykazują potrzebę o jej przypominaniu. Po 1945 r. polityka państwa zakładała odrzucenie wszystkiego, co związane było z państwem niemieckim zwłaszcza na tzw. Ziemiach Odzyskanych, co silnie wpłynęło na kulturę, historię i mentalność nowo przybyłej ludności. Zakorzeniło się to na tyle w naszej świadomości, iż nadal trudno jest mówić o kontynuacji narracji i odbiorze w pełni pozytywnym.

Aby ponownie rozpocząć dialog w naszym mieście o historii tej ziemi i jego dawniej zabudowie, stworzyliśmy z grupą pasjonatów projekt „Regenwalde dawniej, Resko dziś”, którego realizację mogli Państwo śledzić na portalu Resko24 (warsztaty historyczne, fotograficzne, topograficzne oraz plastyczne). Na podstawie dawnych pocztówek i fotografii Regenwalde, zbiorów zgromadzonych przez Urząd Miejski w Resku oraz prywatnej kolekcji pana Wojtka Wasiura, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Resku poznali metody pozyskiwania archiwaliów, sposoby badania źródła historycznego oraz tajniki fotografii. Kolejnym działaniem realizowanego projektu był konkurs plastyczny, w którym udział wzięło 84 uczestników, a 30 września 2020 r. Komisja Konkursowa dokonała oceny prac i wyłoniła zwycięzców. Wystawa dzieł konkursowych została zaprezentowana w sali muzyczno – plastycznej budynku Szkoły Podstawowej przy ul. Wojska Polskiego 71, gdzie swoją siedzibę na czas remontu ma Centrum Kultury w Resku.

 

Finalnym efektem realizacji projektu „Regenwalde dawniej, Resko dziś” jest wystawa fotografii Piotra Bartnickiego, składająca się z 30 zdjęć z wizerunkiem dawnego Regenwalde i tym samym ujęciem miasta, z tego samego miejsca obecnie. Ekspozycję mogą Państwo zobaczyć w Centrum Kultury w Resku, na 2. piętrze w budynku Szkoły Podstawowej przy ulicy Wojska Polskiego. Serdecznie zapraszamy, oczywiście z zachowaniem wszystkich środków ostrożności reżimu sanitarnego. Mamy nadzieję, iż wkrótce będziemy mogli oddać w Państwa ręce album fotograficzny, w którym będzie 100 zdjęć z wizerunkiem dawnego Regenwalde i dzisiejszego Reska. Należy podkreślić, iż publikacja powstaje przy ogromnym wsparciu Dyrekcji Centrum Kultury w Resku.

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x