Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Resko jest miastem, w którym spotkały się dwie narracje historyczne: polska i niemiecka. Obecni mieszkańcy choć pamiętają o dawnej nazwie miasta i jego dziejach, to nadal wykazują potrzebę o jej przypominaniu. Po 1945 r. polityka państwa zakładała odrzucenie wszystkiego, co związane było z państwem niemieckim zwłaszcza na tzw. Ziemiach Odzyskanych, co silnie wpłynęło na kulturę, historię i mentalność nowo przybyłej ludności. Zakorzeniło się to na tyle w naszej świadomości, iż nadal trudno jest mówić o kontynuacji narracji i odbiorze w pełni pozytywnym.

Aby ponownie rozpocząć dialog w naszym mieście o historii tej ziemi i jego dawniej zabudowie, stworzyliśmy z grupą pasjonatów projekt „Regenwalde dawniej, Resko dziś”, którego realizację mogli Państwo śledzić na portalu Resko24 (warsztaty historyczne, fotograficzne, topograficzne oraz plastyczne). Na podstawie dawnych pocztówek i fotografii Regenwalde, zbiorów zgromadzonych przez Urząd Miejski w Resku oraz prywatnej kolekcji pana Wojtka Wasiura, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Resku poznali metody pozyskiwania archiwaliów, sposoby badania źródła historycznego oraz tajniki fotografii. Kolejnym działaniem realizowanego projektu był konkurs plastyczny, w którym udział wzięło 84 uczestników, a 30 września 2020 r. Komisja Konkursowa dokonała oceny prac i wyłoniła zwycięzców. Wystawa dzieł konkursowych została zaprezentowana w sali muzyczno – plastycznej budynku Szkoły Podstawowej przy ul. Wojska Polskiego 71, gdzie swoją siedzibę na czas remontu ma Centrum Kultury w Resku.

 

Finalnym efektem realizacji projektu „Regenwalde dawniej, Resko dziś” jest wystawa fotografii Piotra Bartnickiego, składająca się z 30 zdjęć z wizerunkiem dawnego Regenwalde i tym samym ujęciem miasta, z tego samego miejsca obecnie. Ekspozycję mogą Państwo zobaczyć w Centrum Kultury w Resku, na 2. piętrze w budynku Szkoły Podstawowej przy ulicy Wojska Polskiego. Serdecznie zapraszamy, oczywiście z zachowaniem wszystkich środków ostrożności reżimu sanitarnego. Mamy nadzieję, iż wkrótce będziemy mogli oddać w Państwa ręce album fotograficzny, w którym będzie 100 zdjęć z wizerunkiem dawnego Regenwalde i dzisiejszego Reska. Należy podkreślić, iż publikacja powstaje przy ogromnym wsparciu Dyrekcji Centrum Kultury w Resku.

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x