Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Na dziś zaplanowano uroczystość, związaną z Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W Resku upamiętniono bohatera ppor. Wiktora Sumińskiego ps. Kropidło, który był członkiem grupy "Rybitwa".

Niedzielna uroczystość w hołdzie "Żołnierzom Wyklętym" rozpoczęła się mszą świętą w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Resku. Zaraz po mszy, na cmentarzu w Resku odsłonięto tablicę pamiątkową z życiorysem ppor. Sumińskiego.

W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, wojska, stowarzyszeń pielęgnujących pamięć o "Żołnierzach Wyklętych" oraz rodzina pana Wiktora. Naszego Bohatera wspominali  m.in. Zbigniew Bogucki - wojewoda zachodniopomorski, Arkadiusz Czerwiński - burmistrz Reska, Paweł Skubisz - dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, Janusz Piskorowski - siostrzeniec ppor. Sumińskiego.

Dalsza część uroczystości odbyła się w kwaterze wojskowej cmentarza w Resku. Delegacje oddały hołd składając wieńce na grobie ppor. Sumińskiego. Całość uroczystości odbyła się w asyście wojskowej.

Tablica pamiątkowa powstała dzięki zaangażowaniu Fundacji "Pokolenie Walecznych" oraz wszystkim którzy przekazywali rzeczy na licytację, oraz wspierali zbiórkę środków. W tym miejscu, należy jeszcze zaakcentować rolę por. Piotra Maletki z 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. Za życia opiekował się i wspierał Pana Wiktora, o czym informowaliśmy na łamach naszego portalu: http://resko24.pl/aktualnosci/1297-urodziny-bohatera-pan-wiktor-suminski-swietowal-w-resku-foto.html.

W tamtym czasie przygotowaliśmy drobny upominek dla tak wspaniałej osoby. Jesteśmy bardzo dumni, że w naszej gminie mieszkał ppor. Wiktor Sumiński "Kropidło" i zawsze będziemy o tym pamiętali.


Wiktor Sumiński pseudonim „Kropidło”
1921 - 2018

Żołnierze Wyklęci - choć próbowano wymazać Ich z kart historii i sprawić byśmy nigdy o Nich nie usłyszeli to teraz Oni mają głos, a naszym obowiązkiem jest go słuchać i uczyć się, jak, nie bez wyrzeczeń, ale bezinteresownie kochać Ojczyznę. Polska i jej bohaterzy zasługują na nasz szacunek, pamięć i konieczność przekazywania tych wartości następnym pokoleniom. W Gminie Resko mieszkał Bohater- Wiktor Sumiński.

Wiktor Sumiński pseudonim „Kropidło”. Członek ZWZ - AK, a następnie oddziału ROAK w latach 1945-1947, w dawnym powiecie gostynińskim. Urodził się 28 lipca 1921r. w Koszelówce koło Gąbina (obecnie
pow. płocki). Uczestniczył w kilkudziesięciu akcjach zbrojnych, wymierzonych w komunistyczny aparat represji. 11 stycznia 1947 roku, podczas próby odbicia uwięzionych kolegów z aresztu Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Gostyninie, Wiktor Sumiński został aresztowany. Po kilkumiesięcznym śledztwie Wiktor Sumiński został skazany 1 września 1947r. przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie (posiedzenie wyjazdowe odbyło się w Płocku) m.in. na karę śmierci, pozbawienie praw publicznych i praw  honorowych oraz utratę mienia na rzecz Skarbu Państwa za m.in. należność do nielegalnej organizacji ROAK mającej na celu obalenie ustroju. Po zastosowaniu Ustawy z dnia 22 lutego 1947r. o amnestii, karę śmierci zamieniono na 15 lat więzienia. Centralne Więzienie w Sieradzu postanowieniem z dnia 5 maja 1956 r. po zastosowaniu Ustawy z dnia 27 kwietnia 1956r. o amnestii złagodziło wyrok do 10 lat. "Kropidło" przebywał w izolacji od 11 stycznia 1947r. do 11 stycznia 1957 r.

W zaświadczeniu wydanym przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie z dnia 13 sierpnia 1991 r. czytamy, że Wiktor Sumiński przebywał w więzieniu za działalność polityczną związaną z walką o suwerenność i niepodległość. Wolność odzyskał w styczniu 1957r. i wrócił w rodzinne strony, jednak nie miał do czego. Nawiązał kontakt z kolegą „spod celi”, Adamem Borzobohatym. Ten był inżynierem i pracował w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Barzkowicach. Zaproponował Sumińskiemu pracę na Pomorzu i zachęcał do przyjazdu.

Sumiński przyjechał i znalazł zatrudnienie najpierw w Barzkowicach, a potem, jako magazynier, w Stacji Oceny Odmian w Prusimiu (Gmina Resko, wieś granicząca z miastem Resko), gdzie Adam Borzobohaty został dyrektorem. Tutaj właśnie poznał Zytę, swoją przyszłą żonę i osiedlił się na stałe. Działania Wiktora Sumińskiego po wielu latach zostały przez sąd uznane za walkę o niepodległość, a wyrok skazujący został uznany za nieważny.

Poniżej relacja z dzisiejszych uroczystości w Resku:

Relacja filmowa Resko24.pl:

Resko24.pl

 

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x