Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

1 Maja

Święto Pracy to międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 roku, corocznie 1 Maja Święto ustanowiła II Międzynarodówka dla upamiętnienia strajków w Chicago. Postulowano wtedy o 8-godzinny dzień pracy.

Wniosek o ustanowienie 1 Maja jako Święta Pracy w Polsce był omawiany w Sejmie Ustawodawczym w 1919 roku. Na ziemiach polskich pierwsze obchody miały miejsce również w 1890 roku i odbywały się niejednokrotnie wbrew woli zaborców. Po 1945 roku w Polsce próbowano nawiązać do dawnego schematu obchodów, np. zaczynano uroczystości mszą świętą. 1 Maja w Polsce jest świętem państwowym od 1950 roku.

Powoli nasilał się proces odgórnego planowania całej ceremonii i traktowania święta państwowego jako obowiązek. Święto Pracy było jednym z najważniejszych świąt PRLU–u, kiedy to organizowano pochody pierwszomajowe, które miały upamiętniać ważne wydarzenia dla środowiska robotniczego. Święto miało również szczególną wagę dla nazewnictwa ulic i placów w tym okresie. W latach 80. demonstracje pierwszomajowe organizowała w opozycji do oficjalnych obchodów, podziemna Solidarność. Międzynarodowe Święto Pracy straciło już robotniczy charakter, a swoje manifestacje organizują różne środowiska społeczne.

A jak obchodzono ten dzień w Resku? Podzielcie się swoimi wspomnieniami na łamach naszego portalu. Zerknijcie również na zdjęcia będące w zbiorach Centrum Kultury w Resku, może odnajdziecie tam siebie? Czekamy na wasze komentarze.

Uroczyste wiece z okazji "Święta Pracy" organizowane w Resku (lata 60 i 70): 

Więcej zdjęć do zobaczenia w profilu Resko/Regenwalede.

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x