Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Podział środków w ramach Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych będzie tematem najbliższego posiedzenia plenarnego Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, które odbędzie się we wtorek 25. maja 2021 r. W opinii zachodniopomorskich samorządowców zasady przyznawania wsparcia rządowego były niejasne, a głównym kluczem ich podziału była przynależność do PiS lub sprzyjanie polityce rządu. W związku z rażąco niskim wsparciem naszego regionu na tle innych województw w kraju marszałek Olgierd Geblewicz zwrócił się z wnioskiem o poruszenie tych kwestii na forum Rady.

W drugim naborze wniosków do RFIL projekty otrzymywały rekomendacje wojewodów. Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego nie otrzymał żadnego wsparcia (podobnie, jak w pierwszym naborze). Część samorządów gminnych i powiatowych – zwłaszcza te, gdzie władza spoczywa w rękach opozycji – też została potraktowana surowo. Pytanie Olgierda Geblewicza, czy projekty z Pomorza Zachodniego otrzymały rekomendację Zbigniewa Boguckiego, pozostało bez odpowiedzi. Stąd wniosek marszałka o zwołanie posiedzenia WRDS.

„W moim przekonaniu to najwłaściwsze miejsce dla przedstawienia informacji o powodach pozbawienia mieszkańców Pomorza Zachodniego środków na ważne przedsięwzięcia o charakterze lokalnym i ogólnoregionalnym oraz niedofinansowania – a takie sygnały docierają do mnie z wielu stron – dziesiątek projektów przedłożonych przez samorządy miast, gmin i powiatów z naszego województwa” – czytamy w piśmie Olgierda Geblewicza do wojewody, który pełni funkcję przewodniczącego WRDS.

Opinię marszałka potwierdzają wypowiedzi włodarzy zachodniopomorskich miast.

- Od początku nam, samorządowcom zależy jedynie na jasnych, obiektywnych i transparentnych kryteriach. Dostęp do środków powinien być sprawiedliwy – mówi prezydent Szczecina, Piotr Krzystek. - My jako Szczecin mieliśmy to szczęście, że w pierwszej edycji otrzymaliśmy potężne środki. Wynikało to z algorytmu, a nie jakiejś odgórnej decyzji. W kolejnych dwóch turach takiej transparentności niestety brakowało. Jako samorządowcy jesteśmy najbliżej mieszkańców, znamy ich potrzeby, dlatego warto z nami współpracować.

Burmistrz Reska, Arkadiusz Czerwiński, nie wnosi zastrzeżeń do pierwszego naboru, w którym środki rozdysponowano według algorytmu.
– Wprawdzie sam algorytm nie był znany, ale nie budził większych kontrowersji, ponieważ beneficjentami mogły być bez wyjątku wszystkie samorządy szczebla powiatowego i gminnego. Jednak drugi sposób rozdziału środków w wyniku dwóch naborów tzw. „konkursowych” wzbudził potężne zdumienie. Zdaję sobie sprawę, że Gmina Resko nie jest jedyną, która nie otrzymała środków w trakcie tych naborów. Ale na naszym przykładzie – zwłaszcza na tle innych gmin z naszego powiatu - widoczna jest ogromna niesprawiedliwość w przyznawaniu tych funduszy, które nalezą przecież do funduszy publicznych – mówi Arkadiusz Czerwiński. - Gminy powiatu łobeskiego otrzymały w naborach „konkursowych” kwotę ponad 20 mln zł, na 2 do 5 projektów każda. Z wyjątkiem Gminy Resko, która nie otrzymała ani złotówki. Projekty, które w „konkursie” zasłużyły na dofinansowanie, były bardzo podobne, niektóre wręcz identyczne jak te, na które my złożyliśmy wnioski.

Burmistrz pozostawia otwartym pytanie, za co zostali ukarani mieszkańcy Gminy Resko. - Przecież te pieniądze nie były dla wójta czy burmistrza ale właśnie dla nich – dodaje.

Takie same odczucia ma dyrektorka Centrum Usług Społecznych w Resku, Agnieszka Kardasz, która w tej sprawie napisała do Wojewody Zachodniopomorskiego. „Złożyłyśmy wniosek na modernizację przychodni miejskiej i częściowo naszej siedziby. Wierzyłyśmy, że działalność Centrum i modernizacja przychodni, szczególnie w dobie pandemii zostanie oceniona jako potrzebna i racjonalna. No cóż, przegrałyśmy z pływającym mostem, panelami fotowoltaicznymi i placem przed kościołem” – czytamy w jej mailu, w którym nie kryje ogromnego rozczarowania.

Posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego na temat podziału środków z RFIL rozpocznie się o godz. 10 we wtorek (25 maja 2021 r.).

Resko24.pl/Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Franio
0 # Franio 2021-05-26 19:48
Wszyscy wiedzą dlaczego. W przyszłym roku samorządy mają stracić 10 mld zł z powodu Nowego Wału, przy czym samorządy pisowe dostaną 10 mld, niepisowe stracą 20 mld zł.
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x