Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Czas wakacji może być czasem odkrywania. Nie trzeba daleko szukać, zatrzymaj się drogi czytelniku w drodze po Pomorzu Zachodnim w Trzebiatowie, które skrywa wiele tajemnic…Odkryj Muzeum Pałacowe.

Kolekcję rozpoczęto od kilkudziesięciu eksponatów, pozyskanych dzięki uprzejmości mieszkańców miasta i okolicznych wsi, w ten sposób nadano historyczny klimat w dawnej książęcej rezydencji, budynku muzeum.

W holu górnym można podziwiać wystawę „Damy Trzebiatowa, Pomorza i Europy”, czyli wierne rekonstrukcje strojów czterech najsłynniejszych kobiet mieszkających na przestrzeni wieków w pałacu: księżnej Anastazji Mieszkówny, córki księcia Mieszka III Starego, księżnej Zofii von Schleswig – Holstein, wdowie po księciu Filipie II Pobożnym, mieszkającej w trzebiatowskim pałacu prawie 40 lat, księżnej Zofii Doroty Augusty Luizy von Wirtemberg, przyszłej carycy Rosji – Marii Fiodorownej oraz księżnej Marii Anny z Czartoryskich Wirtemberskiej, córki słynnej Izabeli Czartoryskiej.

W saloniku mieszczańskim zobaczymy rekonstrukcję pokoju – jadalni bogatych mieszczan z Trzebiatowa z przełomu XIX/XX wieku. Na pałacowym poddaszu kryją się największe skarby muzeum. Pierwszą z wystaw jest „Blask złotego wieku. Historia miasta i jego zabytki”. Przeniesiemy się też do chłopskiej zagrody, wystawa „Na co dzień i od święta. Z wizytą w pomorskiej zagrodzie” pokazuje multikulturowość Trzebiatowa i jego okolicznych wsi. Zbiory polskie, przesiedleńcze i osadnicze z Polski centralnej, Wilna, Lwowa, Grodna, przedstawiają skomplikowaną historię powojennego Pomorza.

Na koniec ekspozycja „Podglądając codzienność. Trzebiatów i jego mieszkańcy w XX wieku”. Zachwyciłam się…Przeniosłam się do wnętrz z lat 20/30 XX w. aż po czasy PRL – u. Zajrzałam do saloniku, sypialni i kuchni przedwojennej, niemieckich mieszkańców, zatrzymałam się na chwilę w okresie II wojny światowej, czasu wypędzeń, wysiedleń i osadników, a późnej zobaczyłam klasę szkolną, kuchnię z lat 50., sekretariat lokalnego Komitetu PZPR i pokój dzienny z lat 70.
Niezwykła podróż! Być może i Ty tam będziesz, a wtedy zobacz i zachwyć się na moment, bo właśnie odkryłeś muzeum…

Pani od HISTORII

Resko24.pl, tekst i zdjęcia: Pani od HISTORII

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x