Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Z początkiem lipca, na terenie gminy Resko ruszyły warsztaty z ikonopisarstwa. Ten projekt realizuje Centrum Usług Społecznych, a jego głównym celem jest aktywizacja i integracja lokalnej społeczności. Dziś rozmawialiśmy z panią Bożeną Zarecką - organizatorem lokalnej społeczności. Jak usłyszeliśmy, takie zajęcia otwierają wiele możliwości i nie jest to tylko malowanie na desce.

Pierwsze warsztaty odbyły się na początku lipca w Łagiewnikach, gm. Resko. Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W warsztatach w Łagiewnikach uczestniczyło 11 osób w różnym wieku, począwszy od dzieci do osób 80+. Podobne zajęcia zrealizowano w Dorowie, Starogardzie, Łabuniu Wielkim, Przemysławiu i Resku. Wspomniana technika tworzenia ikon polega na wykorzystaniu papieroplastyki, czyli naklejeniu wcześniej wyciętego wzoru z papieru na drewnianej desce i jego pomalowaniu. Do dzisiaj z warsztatów skorzystało ponad 80 osób.

- To nie są tylko zajęcia plastyczne. W czasie spotkań z mieszkańcami naszej gminy, rozmawiamy o różnych sprawach, poruszamy różne tematy, poznajemy potrzeby naszej lokalnej społeczności. Dowiadujemy się również o ich problemach, wydawałoby się drobnych. Często jesteśmy w stanie rozwiązać te problemy od ręki. Centrum Usług Społecznych jest placówką która ma służyć lokalnej społeczności. Wiele z tych osób, wcześniej nawet nie miało pojęcia, że mogą z czegoś skorzystać, lub ułatwić sobie życie, chociażby zakładając profil zaufany lub zwykłą pocztę email. Często na naszych zajęciach pojawiają się lokalni, bardzo skromni artyści, którzy np. malują na szkle. Są osoby które mają niesamowity talent kulinarny, osoby które tworzą produkty regionalne. Wcześniej tworzyły same dla siebie, teraz mogą się tym pochwalić, być może zorganizować swoją pierwszą w życiu wystawę. To tylko kilka takich przykładów, na których bardzo nam zależy. Edukacja, ale przede wszystkim integracja i aktywizacja. Społeczność nie powinna zamykać się w swoich domach - powiedziała Bożena Zarecka - organizator lokalnej społeczności z CUS w Resku.

Dzięki współpracy z sołectwami i świetlicami wiejskimi udaje się dotrzeć, nawet do najbardziej zapomnianych zakątków gminy Resko i mieszkańców którzy tam żyją. Warsztaty z ikonopisarstwa będą realizowane do końca sierpnia. Centrum Usług Społecznych w Resku już planuje kolejne aktywizacje dla mieszkańców.

Piotr Bartnicki/Resko24

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x