Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Dziś w Resku uruchomiono "Jadłodzielnię dla Potrzebujących". Stowarzyszenie "Resko Maskuje" już od jakiegoś czasu starało się o zorganizowanie takiego punktu w naszym mieście. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, pomocy Centrum Usług Społecznych w Resku oraz uzyskanemu dofinansowaniu, udało się! Niestety kilka godzin po otwarciu, jeden z mieszkańców Reska "wyczyścił" jadłodzielnię z większości produktów.

Idea jadłodzielni

W Polsce powstały tzw. jadłodzielnie, w których można zostawić nadwyżki żywności lub się nią poczęstować. Z jadłodzielni może skorzystać każdy, niezależnie od statusu społecznego. System działa nieodpłatnie i nikt nie jest sprawdzany, a jego potrzeby nie są w żaden sposób weryfikowane. Taką jadłodzielnią jest najczęściej lodówka ustawiona w miejscu publicznym, w pobliżu której stoją pudła z produktami, których nie trzeba przechowywać w lodówce.

Jedzenie może przynieść i zostawić każdy, kto czuje taką potrzebę. Przyjmowane są wszystkie produkty, poza surowym mięsem, alkoholem czy potrawami zawierającymi w składzie surowe jajka. Warto pamiętać również o aspekcie psychologicznym, społecznym i moralnym. Dzielenie się czymś, co nam nie jest już potrzebne, powinno stać się naturalnym odruchem każdego człowieka.

Jadłodzielnia w Resku

Środki na przedsięwzięcie zostały pozyskane przez Stowarzyszenie Resko Maskuje" z Programu Społecznik na lata 2019-2021. Centrum Usług Społecznych w Resku sfinansowało zakup lodówki i pomoc w zagospodarowaniu miejsca pod szafę.

- Mamy nadzieję, że mieszkańcy Reska będą dbali o dar naszych serc i docenią to, co specjalnie dla nich stworzyliśmy. W pierwsze artykuły, szafę zapełniliśmy ze środków własnych. Teraz Wam oddajemy do zapełnienia lodówkę i półki w szafie - czytaliśmy zaraz po otwarciu jadłodzielni, w profilu społecznościowym Stowarzyszenia "Resko Maskuje".

Zabrał większość produktów...

Chyba nie wszyscy rozumieją ideę dzielenia się jedzeniem. Pomimo bardzo dobrego oznakowania szafy z jedzeniem, regulaminowi oraz informacji o monitoringu, młody mężczyzna (mieszkaniec Reska) zapakował większość produktów do toreb i zaniósł do domu. Ten fakt został zauważony, bo w międzyczasie mieszkańcy Reska jeszcze donosili produkty, aby uzupełnić zasoby szafy z żywnością. Mężczyzna niespecjalnie reagował, tylko pakował kolejne produkty... . 

Pomimo wszystko i tak gorąco zachęcamy do wspierania tej lokalnej idei. Jak wynika z danych statystycznych, tylko jedna działająca jadłodzielnia jest w stanie uratować aż 1000 kg jedzenia na rok. Jednak nie tylko o ratowanie żywności chodzi w tej idei. Wciąż jest to przede wszystkim dzielenie się jedzeniem. Warto odnotować, że w naszym kraju niemal 3 mln obywateli nadal żyje w skrajnym ubóstwie. Stworzenie takiej jadłodzielni jest wyjściem naprzeciw ich potrzebom.

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Albert
+7 # Albert 2021-09-01 09:44
Oj żebyście wiedzieli w jakim ten chłopak jest ubóstwie.. Brawo dla zawistnego reska, jak można wstawić jego zdjęcia żeby wszyscy go wyśmiali. To nie jest zrobione dla pomocy tylko dla plotek. ✌️
Zgłoś administratorowi
Zapasy
+4 # Zapasy 2021-09-05 01:01
To po co to stawiali to by monitorować kto korzysta a później drwić z biednych ludzi, ale ile jest takich ludzi w Resku co mają dużo kasy i jeszcze chodzą opieki i korzystają z tego co dla biedniejszych jest. Ludzie obudźcie się czemu jesteście tacy zawistni, ludzią jedzenia żałować a w domach wywalacie.
Zgłoś administratorowi
Mariola
+4 # Mariola 2021-09-07 09:22
Zdecydujcie się. Najpierw piszecie, że dla potrzebujących, potem, że dla każdego. Idea Jadłodzielni wywodzi się z Foodsharingu i według tego jest dla wszystkich i nikt tam nie ocenia ile się bierze. Ale też nie kupuje się specjalnie, tylko oddaje NADWYŻKI. Inicjatywa tak nietransparentna, że nie wiadomo o co chodzi.
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x